1 / 3

دانلود کتاب قمارباز

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 848.5 کیلو بایت
صفحات کتاب : 223
1,500 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

فئودور میخاییلوویچ داستایفسکی (۱۸۸۱ - ۱۸۲۱)، نویسنده تأثیرگذار روسی است.

رمان «قمارباز» درباره قمار است. درباره آدم هایی که هر چقدر می‎برند حریص‎تر می‎شوند و هرچه می بازند پشیمان نمی شوند. درباره آدم هایی که همه زندگی خود را به پای شانس می گذارند.

الکسی ایوانویچ معلم سرخانه ای است که وارد خانواده ای اشرافی می شود. خانواده ثروت خود را از دست داده و تنها به امید ارثی زندگی می کنند که قرار است بعد از مرگ عمه ژنرال به آنها برسد.

الکسی ندانسته عاشق پولینا–خواهر زن ژنرال- می‎شود؛ زنی که با سنگدلی و بی‎اعتنایی با او رفتار می‎کند.

وقتی که الکسی به پول نیاز دارد، پولینا به او پول برای قمار می‎دهد. بار اول شانس با او یار است. شهوت برد او را به سمت قمارهای دوباره و دوباره می‎کشاند تا حدی که تمام پول خود را می‎بازد.

همزمان عمه هم که همه منتظر مرگ او هستند می آید. عمه که انگار تازه با جذابیت قمار آشنا شده تمام ثروت خود را در قمار می‎گذارد. انگار همه سرنوشت خود را در قمار می‎بینند.حتی الکسی که حاضر است جانش را برای پولینا بدهد تنها راهی که برای رسیدن به او می‎بیند قمار است.

داستایفسکی چنان در تحلیل شخصیت‎ها پیش می‎رود که در پایان احساس می‎کنیم آنها را می‎بینیم و درک می‎کنیم.

در بخشی از رمان می‎خوانیم: «مادربزرگ با وضعی سرسام آور پیروز شده بود. من در این هنگام درست حال قمارباز را داشتم. دست ها و پاهایم می لرزید و شقیقه هایم سخت می زد. شک نمی شد کرد که این موردی کاملاً استثنایی بود. این که در عرض ده دور بازی، سه بار صفر بیاید! ولی هیچ چیز تعجب آور به خصوصی در این مطلب نبود.

من خودم، شب گذشته، دیده بودم که صفر سه بار پشت سر هم آمد و یک قمارباز که همه ضربه ها را از روی دقت حساب می کرد، همان وقت با صدایی بلند گفت که روز پیش همین صفر فقط یک بار در عرض بیست و چهار ساعت آمده بود.

مادر بزرگ که بزرگ ترین بردِ ممکن در بازی را کرده بود دیگر با احترام مخصوصی مورد نظر همه قرار گرفته بود».

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 223

کنگره : PG3360‭/ق‌8 1383

دیویی : 891/733‭د192ق‌

کتابشناسی ملی : م‌83-5654

شابک : 964-7468-12-1‬

سال نشر : 1383

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات