کتاب انسان در جستجوی معنا

5 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی انسان در جستجوی معنا

حجم دانلود: 1.1 مگا بایت
صفحات کتاب : 184

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا

کتاب انسان در جستجوی معنا، روایت تجربیات ویکتور امیل فرانکل در دوران فاجعه باری است که به  عنوان یک یهودی در اردوگاه های کار اجباری آلمان نازی حضور داشت و در خلال  آن، به اهمیت معنای زندگی برای انسان در سخت ترین شرایط می پردازد. ویکتور امیل فرانکل (۱۹۹۷- ۱۹۰۵)، روانپزشک اتریشی و پدیدآورنده معنادرمانی (لوگوتراپی) است. فرانکل اگزیستانسیالیست بود. او واژه «هستی نژندی» را در مورد اختلال عاطفی ابداع کرد و اختلال عاطفی را حاصل عدم توانایی فرد در یافتن معنا برای زندگی می دانست. در کتاب انسان در جستجوی معنا، به نظر فرانکل آزادی به معنای رهایی از سه چیز است: ۱ غریزه ها ۲ خوی ها و عادت ها ۳ محیط.

در زمینه «نظریه شخصیت» فرانکل معتقد است در آدمی انگیزه ای بنیادی وجود دارد و آن «اراده معطوف به معنا» است. مکتب روان شناسی لوگوتراپی یا معنا درمانی که ویکتور فرانکل بنا نهاد امروز یکی از مکاتب مطرح روان شناسی در جهان است. فرانکل در این کتاب تجربه و آزمون هایی را تبیین می کند که باعث ایجاد و توسعه روش درمانی «لوگوتراپی» شد. او مدت زیادی در اردوگاه کار اجباریِ نازیان، اسیر بود و همه چیز خود را از دست داد: پدر، مادر و همسرش یا در اردوگاه اسیران به کوره های آدم سوزی سپرده شدند یا از بیماری جان سپردند.

خواهرش تنها فرد خانواده بود که از اردوگاه های کار اجباری جان به سلامت برد اما با وجود اینکه وی همه چیز خود را از دست داده بود و همه ارزش هایش را فنا شده می دید، باز هم با وجود رنجِ گرسنگی، سرما، بی رحمی و خشونت و نیز هر لحظه در انتظار مرگ بودن، زندگی را شایسته و ارزشمند می دانست.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب انسان در جستجوی معنا

مشخصات کتاب انسان در جستجوی معنا

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 184

کنگره : D810‭‬ ‭/ی9‭ف4 1394‬

دیویی : 940/5318‬

کتابشناسی ملی : 3744182

شابک : ‏‫‭978-600-176-115-7‬‬

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب انسان در جستجوی معنا