1 / 5

شهیدسرلشکر محمد جهان آرا

یادمان پاسدار شهید

ناشر : نیلوفران

گردآورنده : محمد دشت بزرگ

موضوعات


دانلود کتاب شهیدسرلشکر محمد جهان آرا

نوع محصول: کتاب‌الکترونیکی
حجم دانلود: 1.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 32
300 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

"یادمان پاسدار شهید سرلشکر محمد جهان آرا"
کتاب حاضر به کوشش سید محمد دشت بزرگ می باشد که توسط انتشارات نیلوفران منتشر شده است.

سید محمد جهان آرا در سال 1333 در خرمشهر متولد شد. آخریت مسئولیت او فرماندهی طرح و عملیات ثامن الائمه بود که سرانجام در مهر ماه سال 1360 به شهادت رسید. در بخشی از وصیت نامه این شهید می خوانیم؛ از روزی که جنگ آغاز شد تا لحظه ای که خرمشهر سقوط کرد من یک ماه به طور مداوم کربلا را می دیدم. هر روز که حمله دشمن بر برادران سخت می شد از فریاد آنها بیسیم را از کار می انداخت و هیچ راه نجاتی نبود به اتاق می رفتم، گریه را آغاز می کردم و فریاد می زدم ای رب العالمین بر ما نپسند ذلت و خواری را.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

"انفجار تانک ها
در 14 یا 15 اُمین روز مقاومت خرمشهر، زمانی که عراقی ها از چند محور وارد شهر شده و به سمت میدان راه آهن به پیش می آمدند، تعدادی از بچه ها در میدان راه آهن به محاصره افتاده همان زمان جهان آرا با خودروی خود وارد منطقه درگیری شد. عراقی ها، تانک ها و نفربرهای زیادی به جا گذاشته و در حال فرار بودند و ما هم به دنبال نیروهای بعثی بودیم، جهان آرا مرا دید و گفت بیا کمک، یک صندوق دینامیت از ماشین خود بیرون آورده و گفت سریع تمام این تانک ها را منفجر کنید، احتمالاً عراقی ها پاتک می کنند تا آن ها را سالم ببرند.

ما هم که نمی توانیم از آن ها استفاده کنیم. به همراه جهان آرا، برادر فروزنده و یکی دیگر از برادران شروع به روشن کردن دینامیت ها کردیم و به داخل تانک می انداختیم. آن روز حدوداً 13 یا 14 تانک و نفربر منهدم شد.
راوی: برادر محمود نورانی"

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : کنگره سرداران و 23 هزار شهید کربلای خوزستان

صفحات کتاب : 32

کنگره : DSR۱۶۲۶‭ /ج۹۴‭‏‫‬‭د۵ ۱۳۸۸

دیویی : ۹۵۵/۰۸۴۳۰۹۲

کتابشناسی ملی : 1664820

شابک : 978-600-5513-05-9

سال نشر : 1388

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات