1 / 3

پهباد در دفاع مقدس

روند شکل گیری و نقش آفرینی یگان پهباد سپاه در دفاع مقدس

موضوعات


دانلود کتاب پهباد در دفاع مقدس

نوع محصول: کتاب‌الکترونیکی
حجم دانلود: 10.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 188
2,900 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب حاضر اثری از عبدالرضا سالمی نژاد می باشد که توسط انتشارات نیلوفران منتشر شده است.

اگر چه از سال ها پیش از جنگ، پرنده های هدایت پذیر از راه دور(پهپاد) به عنوان ابزار اطلاعاتی در ارتش های جهان از جایگاه خاصی برخوردار بودند، اما در ارتش ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی محلی از اعراب نداشتند، و گفته می شود که چند فروند از پهپادهای هدف در یکی از پایگاههای نظامی دیده شده که در دوران دفاع مقدس هیچ ماموریتی از خود نشان ندادند.

ضرورت بکارگیری پهپادهای شناسایی دقیقاً از روزی مطرح شد که فرماندهان جبهه های جنگ با چالشی به نام محدویت پروازی هواپیماهای شناسایی RF4 ارتش روبرو شدند و از عکس هوایی به عنوان مهمترین و قابل اتکاترین وسیله کسب اطلاعات و شناخت موقعیت دشمن در صحنه نبرد، محروم شدند. به دنبال تحریم های اقتصادی- تسلیحاتی، نیاز جبهه های جنگ به عکس هوایی و نگرانی فرماندهان از نبود وسیله جایگزین، نیروهای مومن، متعهد و جوان مراکز تحقیقاتی دانشگاهی بر آن شدند تا در جهت تامین جایگزینی برای آن به فکر چاره باشند.

قرار داشتن کشور در تحریم های اقتصادی - تسلیحاتی امریکا و دنیای غرب از یک طرف و تصویب عملیات استانچ ۱ علیه جمهوری اسلامی، امکان دستیابی به پهپادهای نظامی را برای سپاهیان اسلام طولانی و یا غیر ممکن ساخته بود که رزمندگان برای تامین آن هدف مجبور به ساخت و ارتقای هواپیماهای مدل شدند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم :
"پیش خود این دروغ را به حساب دروغ مصلحتی گذاشتیم: اما واقعاً قصدمان لاپوشانی نبود بلکه خودمان هم نمی دانستیم قرار است مأموریتی عملیاتی انجام دهیم. قرارگاه خاتم ما را آورد کنار اروندرود جایی نزدیک آبادان و نهر خین، دقیقاً در محلی که نیروهای ارتش، پدافند می کردند و گفت: در همین منطقه بالای سر عراقی ها پرواز کنید و عکس بگیرید. جبهه ی آرامی بود و خبری از تیر و ترکش نبود. ما دقیقاً فرشید را هم همینجا آوردیم، اما به او نگفتیم خط مقدم است وگرنه مثل سعید و مسعود پایش را اینجا نمی گذاشت.

فرشید نسبت به آن دو هم خیلی رئوف بود و هم خیلی احساساتی، با این تفاوت که علاقه خاصی به پاترول های سپاه داشت. ما هم از همین استفاده کردیم و او را راضی کردیم که به منطقه بیاید؛ اما توی منطقه وقتی با پرواز هواپیمایش یهو همه چیز به هم ریخت و هم نیروهای خودی و هم نیروهای دشمن شروع به شلیک به سمت هواپیما کردند، فرشید که همچنان سر پا ایستاده بود و مشغول خلبانی، با تعجب پرسید: چه خبر است اینجا؟! مگر نگفتید از جبهه دور هستیم؟ این تیر اندازی ها برای چیست؟ مکافاتی داشتیم تا او را راضی به عکس برداری و فرود هواپیما کردیم.

عقب که آمدیم با عصبانیت گفت: شما دروغگو هستید، شما می خواستید مرا به کشتن بدهید. بعد یکراست رفت یک گوشه ای از سنگر قرارگاه و خوابید و دیگر اصلاً با ما حرف نزد. چیزی حدود یک نصف روز خوابید. هرچه به او می گفتم بیا بیرون هوایی تازه کن، محل مان نگذاشت، او حتی سر سفره نهار هم نیامد...و حق داشت که اینجور حالمان را بگیرد، اما ما چاره ای دیگر هم نداشتیم وگرنه او هرگز به جبهه نمی آمد. فرشید تنها خلبان ماهر گروه بود و ما تا خلبانی فاصله زیادی داشتیم."

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 188

کنگره : ‏‫UG۱۲۴۲‭‬ ‭/پ۹‏‫‬‮‭س۲ ۱۳۹۵

دیویی : ‏‫‬‮‭۶۲۳/۷۴۶۹

کتابشناسی ملی : 4325144

شابک : 978-600-7935-36-1

سال نشر : 1395

فهرست

حرف اول
مقدمه
عملیات کور
راه سوم
زادگاه پهپاد
شاگردی
چهار موتوره
نان و پنیر
پرنده
معرکه
جزایر ماهی
روز عملیات
اولین تست
علی و حوضش
شیطنت
هواپیمای تلاش
رویای پرواز
ورود آزاد
تروریست
درمقابل توفان رمل
به دنبال زمین پرواز
عصر اینترنت
کش لانچر
انحنای سیل بند
خود انهدامی
مقام باک
کمپوت های بیت المال
آقای خلاق
مختار شورشی
بچه های حبشه و اتیوپی
ویلای خیابان پاسداران
نان شب
سر گردنه
خلبان غواص
آدمهای سرخوش
دعای کمیل
سایت واقعی
بی ترمز
هووی پهپاد
پرواز با اعمال شاقه
منافق یا فدایی؟!
تشنه یک جرعه

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات