دانستنی های سن تکلیف

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 867.6 کیلو بایت
صفحات کتاب : 136
4,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب حاضر اثری از عبدالرضا سالمی نژاد می باشد که توسط انتشارات نیلوفران منتشر شده است.
سخنی با فرزندان نوجوانی که به سن تکلیف رسیده اند: حالا که درهای بوستان ایمان به رویت گشوده شده است، صمیمانه آغاز گام نهادن در آن و چیدن گلهای معرفت الهی را به تو تبریک می گوئیم. به تو می بالیم که در این سن اجازه می یابی آگاهانه و مسؤلانه وظایف بندگیت در برابر خالق بی همتا را به درستی انجام دهی. اما باید بدانی که برای قدم نهادن در مسیر بندگی حق و سر بلند شدن در این راه لازم است آموزه ها و احکام دین اسلام را فرابگیری که دانستن و عمل به آن ها به هر مسلمان مکلفی واجب است.

این کتاب راهنما که برای تو فرزند دلبند مهیا شده می تواند به تو در این راه کمک کند تا با احکام و مسائلی که در دوران تکلیفت ممکن است با آن ها برخورد کنی آشنا شوی و بتوانی پاسخ سؤالهایت در احکام را در آن پیدا کنی. گل باغ زندگانی صمیمانه ترین دعاها و آسمانی ترین آرزوها را بدرقه راهی می کنیم که در انتهای آن خداوند برایت آغوش باز کرده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
" در اسلام عبادتی است که انسان برای انجام فرمان خدا از اذان صبح تا اذان مغرب از چیزهایی که روزه را باطل می کند خودداری نماید. در اسلام روزه در ماه رمضان بر مسلمانان واجب شده است و حکم آن در آیات ۱۸۲ تا ۱۸۷ سوره بقره آمده است که در آن خداوند می گوید: «ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بر شما واجب شده همانطور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود، شاید با تقوا شوید. » آیت الله محمدحسین طباطبایی در تفسیر المیزان می گوید: « اولین چیزی که لازم است انسان بدان ملتزم شود این است که از افسار گسیختگی خود جلوگیری کند و بدون هیچ قید و شرطی سرگرم لذت های جسمی و شهوات بدنی نباشد. و خود را بزرگتر از آن بداند که زندگی مادی را هدف بپندارد.

و سخن کوتاه اینکه از هر چیزی که او را از خداوند مشغول می دارد بپرهیزد. و این تقوایی که قرآن به آن اشاره می کند، تنها از راه روزه و خودداری از شهوات بدست می آید و این خودداری از شهوات عبارتست از خودداری از شهوت شکم از خوردن و آشامیدن و شهوت جنسی. و اگر مدتی از این سه چیز پرهیز کنند به تدریج نیروی خویشتن داری از گناهان در آنان قوت می یابد و نیز به تدریج بر اراده خود مسلط می شوند و آن وقت در برابر هر گناهی عنان اختیار از کف نمی دهند و در تقرب به خداوند متعال دچار سستی نمی گردند. در حدیثی از امام جعفر صادق (ع) علت تشریع روزه برابری میان فقرا و اغنیاست."

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 136

کنگره : BP189/52‏‫‬‭/س2د2 1393

دیویی : 297/36

کتابشناسی ملی : 3070744

شابک : 978-600-6393-41-4

سال نشر : 1393

نظرات