1 / 3

آزادی اطلاعات در پرتو حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران و فقه امامیه

موضوعات


دانلود کتاب آزادی اطلاعات در پرتو حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران و فقه امامیه

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 652.7 کیلو بایت
صفحات کتاب : 161
8,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

در کتاب آزادی اطلاعات در پرتو حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران و فقه امامیه نوشته ی فضل الله رنجبر، دلیل تعلق اطلاعات عمومی به مردم و اثبات چنین حقی مورد استدلال قرار می گیرد.

حق آگاهی از جمله ی حقوق شهروندی است. این حق دارای ابعاد گسترده می باشد. از سویی حق جستجو یا دسترسی به اطلاعات را می توان یکی از ضروری ترین عناصر آزادی بیان دانست و از دیگر سو مردم سالاری نیز بدون تضمین حق آگاهی نمی تواند متضمن آینده ایی روشن باشد. امروزه آزادی اطلاعات و نتیجه ی آن حق دسترسی به اطلاعات، به عنوان یکی از حقوق بنیادین بشر محسوب می شود. تضمین آزادی بیان و حق دسترسی آزاد به اطلاعات در اسناد بین المللی حقوق بشری مورد تصریح قرار گرفته است.

بهره مندی از آزادی بیان و دسترسی آزادانه به اطلاعات در زمره ی نسل اول حقوق بشر قرار دارند. برخورداری از حقوق نسل اول نیز مستلزم عدم دخالت حکومت در جریان این حقوق و آزادی ها از یک سو و تکلیف وی در پاسداشت آن ها و برخورد با متجاوزان از سوی دیگر است. به عبارت دیگر این حقوق بیشتر دارای مفهوم سلبی اند تا ایجابی. در مقام توصیف، این آزادی ها از تعبیر آزادی حداکثری حتی الامکان استفاده شده است. بدین معنا که هر کجا آزادی اطلاعات در تعارض با حقوق یا آزادی های دیگران باشد؛ همان جا منطقه ممنوعه حمایتی محسوب شده و نه تنها مورد حفاظت واقع نمی شود؛ بلکه مرتکب تجاوز به آن حقوق، متخلف محسوب می شود.

امروزه آزادی و حق دسترسی به اطلاعات جزو حقوقی است که به تحقق مفهوم شهروندی که یکی از موضوعات اصلی در گفتمان دموکراسی مشارکتی است کمک می کند. به واقع هر اندازه بر کمیت و کیفیت اطلاعات مقابل دسترس شهروندان افزوده شود به همان میزان دموکراسی فراگیرتر و مشارکت بیش تر می شود. بنابراین به رسمیت شناختن این حق نه تنها موجب تغییر ساختار حکومت ها که سبب تغییر در نقش سنتی دولت نیز می شود. به این معنی که دولت ها در پرتوی اجرای قوانین آزادی اطلاعات و حق دسترسی برخلاف گذشته که مالک اطلاعات بودند به تدریج به واسطه ای اطلاعاتی تبدیل خواهند شد. آزادی های فکری که شامل آزادی عقیده، آزادی مذهب، آزادی اخبار و اطلاعات، آزادی بیان، آزادی رادیویی و تلویزیونی... می گردد به اعتبار اندیشه انسان است و بدان معنا می باشد که هر شخص حق دارد آنگونه که می خواهد فکر کند یا اعتقاد داشته باشد و اندیشه های خود را از راه های گوناگون بیان نماید بی آنکه با نگرانی، فشار یا تعرض از ناحیه ی دولت یا اشخاص روبرو شود.

در بخشی از کتاب آزادی اطلاعات در پرتو حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران و فقه امامیه می خوانیم:

از نظر ساختاری قوه قضائیه در ایران قوه ای مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت است. اعمال قوه قضائیه به وسیله دادگاه های دادگستری است که بر طبق موازین اسلامی تشکیل می شود و به حل و فصل دعاوی و حفظ حقوق عمومی و گسترش و اجرای عدالت و اقامه حدود الهی می پردازد. پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی به عنوان رسالت قوه قضائیه می طلبد که این قوه خود نیز در راستای حفظ حقوق افراد به گسترش و اعتلای آزادی اطلاعات کمک نموده و خود نیز پیرامون اقدامات و احکام دادگاه ها اطلاع رسانی نماید و خود را در معرض دید افکار عمومی قرار داده و با جلسات علنی دادگاه ها و اطلاع رسانی در مورد اقدامات خود نیز مجری قانون و حافظ آزادی های فرد باشد. قوه قضائیه در کشور ما علاوه بر دادگاه ها شامل: سازمان هایی چون پزشکی قانونی، سازمان امور زندان ها و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان بازرسی نیز می شود و اطلاع رسانی و حق دسترسی مردم محدود به دادگاه ها نخواهد بود. دسترسی به اطلاعات در برخی از این سازمان ها به لحاظ ارتباط با فرایند دادرسی و حق دفاع بسیار مهم است. نحوه اطلاع از وضعیت متهمین در زندان و نحوه ارتباطات و حقوق زندانیان، آمار و اطلاعات پزشکی قانونی در خصوص زندانیان و سایر آمار مربوط به کشور از مواردی است که می تواند در شمول موارد اطلاع رسانی قرار گیرد.

پزشکی قانونی: پزشکی قانونی سازمانی است که به موجب قانون تشکیل و مهم ترین وظایف آن به شرح زیر است. پاسخ به استعلام مراکز و نهادهای دولتی نیازمند نظرات کارشناسی پزشکی قانونی، فعالیت آموزشی از جمله آموزش دستیاران تخصصی، دانشجویان پزشکی، مامایی، حقوقی و نیروی انتظامی فعالیت های علمی پژوهشی، انجام امور پزشکی و کارشناسی های بالینی، انجام امور تشخیصی و آزمایشگاهی و... در عمل پزشکی قانونی با اعلام آمارهای رسمی و از طریق ایجاد سایت رسمی توانسته است بخشی از وظیفه اطلاع رسانی را انجام دهد اما در برخی از پرونده های مهم متأسفانه شاهد عدم شفافیت و عدم اطلاع رسانی دقیق بوده ایم.

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 161

کنگره : ‏‫‭K۳۲۵۵‏‫‬‭‏‫‭/ر۹آ۴ ۱۳۹۷

دیویی : ‏‫‬‮‭۳۴۲/۰۸۵۳

کتابشناسی ملی : 5135845

شابک : ‬‭‭978-622-6055-11-6

سال نشر : 1397

فهرست

پیشگفتار
فصل اول: کلیات
فصل دوم: مفهوم، مبانی و لوازم آزادی اطلاعات
فصل سوم: جمهوری اسلامی ایران و آزادی اطلاعات
فصل چهارم: نتیجه گیری و پیشنهادات
منابع و مآخذ

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات