× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
1 / 3

اصول حاکم بر نبردهای هوایی در مخاصمات مسلحانه بین المللی

نوع اثر : کتاب

ناشر : قانون یار

نویسنده :

صفحات کتاب : 170

کنگره : ‏‫‭‭KZD۱۱۴۵‏‫‭/ت۴‮الف‬۶ ۱۳۹۶

دیویی : ‏‫‭۳۴۱/۴۶

کتابشناسی ملی : 4692769

شابک : 978-600-8796-03-9

سال نشر : 1396

خلاصه اثر

کتاب اصول حاکم بر نبردهای هوایی در مخاصمات مسلحانه بین المللی به قلم عباس تدینی و مهناز غضنفری گوغری، ضمن بررسی کلیاتی از جنگ و حقوق حاکم بر آن، به بررسی مفاهیم جنگ هوایی می پردازد.

جنگ یک پدیده آسیب شناسی اجتماعی و عامل تغییر شکل سیاسی است که می توان آن را از لحاظ تاریخی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، جامعه شناسی و غیره مورد مطالعه و برسی قرار داد. در حقوق بین الملل، جنگ شیوه اجبار همراه با اعمال قدرت و زور است که می توان آن را از نظر حقوقی چنین تعریف نمود: "جنگ به عنوان «ابزار سیاست ملی»، مجموعه عملیات و اقدامات قهرآمیز مسلحانه ای است که در چهارچوب مناسبات کشورها (دو یا چند کشور) روی می دهد و موجب اجرای قواعد خاصی در کل مناسبات آن ها با یکدیگر و همچنین با کشورهای ثالث می شود."

جنگ از دیرباز جزو مهم ترین راهکارهایی است که کشورها برای پیش بردن اهداف و تحمیل خواسته های خود به سایر دولت ها از آن استفاده می کردند، جنگ دارای پیشینه بسیار دیرینه ای است و می توان گفت که از زمان پیداش دولت ها، جنگ نیز ایجاد شد، اما استفاده از ماشین های پرنده در صحنه جنگ ها، دولت ها را با چالشی جدید مواجه کرد چرا که دولت استفاده کننده از این ابزارها می توانستند با به کارگیری این وسایل به سرعت سایر سرزمین ها را به نابودی بکشانند و نتیجه جنگ را به نفع خود رقم بزنند اما با پیشرفت صنعت و تکنولوژی و همه گیر شدن استفاده از هواپیماها در جنگ به منظورهای گوناگون و نهایتا بمباران ها و سایر عملیات نظامی باعث شد که کشورها خود را با نوع جدید از جنگ یعنی جنگ هوایی مواجه ببینند و امروزه از جدیدترین مسائل در فرایند توسعه و تحول سریع جنگ مدرن، استفاده از نیروی هوایی است که مفاهیم و ابزارها و قواعد خاص خود را می طلبید.

در بخشی از کتاب اصول حاکم بر نبردهای هوایی در مخاصمات مسلحانه بین المللی می خوانیم:

با توجه به این که در طول دفاع مقدس، آمریکایی ها حتی قطعات یدکی هواپیماهایی را که خودشان ساخته بودند در اختیار ایران قرار نمی دادند، می توان عملیات حمله به اچ 3 را یکی از بزرگ ترین و قاطع ترین عملیات هوایی جهان قلمداد کرد که خلبانان شجاع ایران توانستند با چیزی حدود 5 ساعت پرواز، چهار بار سوخت گیری هوایی و طی مسافتی بالغ بر 1000 کیلومتر در سکوت مطلق هوایی، حماسه ای خلق کنند که نه تنها سردمداران عراق و هم پیمانانش، بلکه هیچ یک از کارشناسان غربی هم فکر آن را نمی کردند.

حمله ایران به پایگاه هوایی الولید، موفقیت آمیزترین عملیات علیه یک پایگاه هوایی از سال 1967 است و شاید هیچگاه در تاریخ جنگ های هوایی، 8 فروند هواپیما نتوانند این چنین خسارت سنگینی را به دشمن تحمیل کنند. در جریان این عملیات حدود 80 درصد نیروی هوایی عراق به طور کامل نابود شد و تا یکسال بعد از آن نتوانست مأموریت مهمی انجام دهد. موضوع جالب دیگر این است که در جریان جنگ خلیج فارس (1991) نیروی دریایی ایالات متحده مأمور حمله به الولید شد و در جریان بمباران الولید، سه فروند F-14D نیروی دریایی ایالات متحده، هدف موشک های سام 6 قرار گرفتند و ساقط شدند!

کتاب الکترونیکی

8,000 تومان

حجم : 1.4 مگا بایت

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

افزودن به سبد خرید

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 157

موضوعات

فهرست

فصل اول:
بررسی مفاهیم اساسی
پیشگفتار
مبحث اول:جنگ و حقوق حاکم بر آن
گفتار اول:مفهوم حقوقی جنگ
الف)تعریف جنگ
عنصر تشکیلاتی و سازمان (ارگانیک(
عنصر مادی (اعمال قدرت مسلحانه(
عنصر معنوی یا روانشناسی ( قصد و نیت جنگ(
هدفدار بودن جنگ (منافع و مصالح ملی)
گفتار دوم) حقوق جنگ
طبقه بندی منابع
مبحث دوم:کلیات نبرد هوایی
گفتار اول: مفهوم شناسی نبردهای هوایی
گفتار دوم: عرصه نبردهای هوایی
مبحث دوم: رزمندگان در نبردهای هوایی
گفتار دوم: هواپیماهای بدون سرنشین در نبردهای هوایی:
نتیجه گیری
فصل دوم:
حقوق حاکم بر نبردهای هوایی
پیشگفتار
مبحث اول:قواعد قراردادی و قواعد عرفی در جنگ های هوایی
گفتار اول:قواعد عرفی
گفتار دوم:بررسی قواعد قرار دادی حاکم بر جنگ های هوایی
مبحث دوم : بی طرفی و جنایت جنگی در جنگ های هوایی
گفتار اول:بیطرفی در جنگ هوایی
گفتاردوم:جنایت جنگی در جنگ های هوایی
نتیجه گیری
فصل سوم
بررسی ابعاد حقوقی جنگ های هوایی با تاکید بر جنگ های دو دهه اخیر
پیشگفتار
مبحث اول:جنگ هوایی علیه عراق و یوگسلاوی
گفتار اول: جنگ های هوایی امریکاعلیه عراق
گفتار دوم:حملات هوایی علیه یوگسلاوی
مبحث دوم :حمله آمریکا علیه افغانستان، حملات هوایی عراق علیه ایران
گفتار اول: جنگ آمریکا علیه افغانستان
گفتار دوم:حملات هوایی رژیم بعثی عراق علیه ایران
نتیجه گیری
منابع و مآخذ
کتابها
اسناد
منابع انگلیسی
مقالات
ضمائم

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات