1 / 3

جایگاه حقوقی قوه قضاییه در پیشگیری از وقوع جرم

موضوعات


دانلود کتاب جایگاه حقوقی قوه قضاییه در پیشگیری از وقوع جرم

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 512.4 کیلو بایت
صفحات کتاب : 128
8,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

محمد صبح دل در کتاب جایگاه حقوقی قوه قضاییه در پیشگیری از وقوع جرم، سعی دارد تا وظیفه ی پیشگیری از وقوع جرم که مقنن در قانون اساسی به عهده قوه قضاییه گذاشته است را به نقد بکشد.

نویسنده در این کتاب دیدگاه های حقوق دانان و جرم شناسان در مورد واگذاری وظیفه پیشگیری از وقوع جرم به قوه قضاییه را بیان و تناقضات قوانین در حوزه ی پیشگیری از وقوع جرم را بررسی می کند تا در پایان به این نتیجه برسد که قوه قضاییه در کدام نوع از انواع پیشگیری می بایست حضور یابد و توانایی این قوه در کدام نوع از انواع پیشگیری ها بیشتر است.

بزهکاری پدیده ای اجتماعی - انسانی است که انسان ها در طول تاریخ با آن روبه رو بوده اند. تمامی جوامع تا هنگام به وجود آمدن مکتب تحققی با استفاده از ابزارهای واکنشی (کیفری) با بزهکاران مقابله می کردند. با گذشت زمان مسئولان امر متوجه شدند که نمی توانند با تشدید مجازات های کیفری جلوی رشد جرم را بگیرند و اقدام به سیاست گذاری و برنامه ریزی جهت استفاده از ابزارهای کنشی (غیر کیفری) به منظور جلوگیری از این پدیده شدند. سیاست گذاران جنایی نیز پس از آن در جهت مبارزه با این پدیده، پیشگیری از وقوع جرم را به این عرصه وارد کردند.

امروزه اکثر کشورهایی که پیشگیری از جرم را از اولویت های سیاست جنایی خود تلقی می کنند، شورا یا کمیسیون و یا کمیته خاصی را به عنوان متولی پیشگیری تعیین کرده و مسئولیت سیاست گذاری را به عهده این نهاد گذاشته اند. در هر یک از نهادهای مذکور بر حسب اهمیت نوع پیشگیری و میزان اختیارات، مقام یا مقاماتی نقش هماهنگ کننده را به عهده دارند.

برای مثال در بلژیک، شورای عالی پیشگیری از بزهکاری، در انگلستان و ولز شورای پیشگیری از بزهکاری و در نروژ شورای عالی پیشگیری از بزهکاری با مدیریت وزیر دادگستری تشکیل شده است. در فرانسه شورای ملی پیشگیری از بزهکاری تحت ریاست نخست وزیر قرار داشت. از آن پس، هیأت مشترکی از چند وزارتخانه به ریاست وزیر شهرسازی، متولی سیاست گذاری در امر پیشگیری از بزهکاری شده است در حالی که در سوئد مسئولیت شورای ملی پیشگیری از بزهکاری به یک اداره مستقل دولتی سپرده شده است.

در بخشی از کتاب جایگاه حقوقی قوه قضاییه در پیشگیری از وقوع جرم می خوانیم:

فرهنگ سازی یکی از مهم ترین سازوکارهای پیش گیری جامعه مدار است که نظام سیاست جنایی از این رهگذر می تواند به بالا بردن سطح آگاهی های عمومی و شعور و درک اجتماعی و در نتیجه کاهش میزان بزهکاری دست یابد. این سامانه به وسیله ی آشنا ساختن شهروندان با هنجارهای بنیادین اجتماعی و مقررات ناظر به رفتار فردی و محیطی آنان، زمینه های شکل گیری درست نظام شخصیتی افراد و متمایل شدن این دسته به سوی احترام گذاردن به ارزش های اساسی جامعه را فراهم می آورد.

فرهنگ سازی به انتقال دانش، عقیده ها، سنت ها و ارزش های اخلاقی و اجتماعی می انجامد، لذا سیاست گذاری در این زمینه و تهیه ی برنامه های فرهنگی مناسب می تواند چارچوب رفتاری شهروندان را به گونه ای مطلوب ساماندهی کرده و آنان را هنجارگرا سازد. دستیابی به این هدف در کنار سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های سنجیده، به مشارکت سازمان های متعدد به ویژه رسانه ها نیازمند است؛ زیرا رسانه به عنوان یکی از پر مخاطب ترین نهادها می تواند در جهت دهی شهروندان و آموزش این دسته نقش به سزایی ایفاء نماید.

رسانه ها از رهگذر شناسایی و تحلیل معضلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و به کارگیری اقدام ها و برنامه های مناسب می توانند در چگونگی برخورد شهروندان با مناسبت های اجتماعی تأثیرگذار باشند.

گونه های متعدد رسانه اعم از نوشتاری، شنیداری و دیداری، این قابلیت را دارند که به شکل های مختلف در ارتقاء سطح فرهنگ جامعه، رایج ساختن آداب و رسوم و آشنا نمودن شهروندان با ارزش های بنیادین اجتماعی نقش بیافرینند. در این میان رسانه های شنیداری و دیداری به دلیل برخورداری از کارکرد تفریحی-سرگرمی جذاب تر بوده و شمار زیادی از شهروندان را با خود همراه می سازند. به عنوان نمونه، صدا و سیما می تواند به عنوان وسیله ای تفریحی-سرگرمی، در قالب ابزاری آموزشی-پرورشی، مهارت های زندگی، هنجارهای اخلاقی و اجتماعی را به مخاطبان آموخته و به عنوان یک نهاد پیش گیرنده در عرصه ی سیاست جنایی ظاهر شود.

این رسالت صدا و سیما آن چنان پر اهمیت است که خبرگان قانون اساسی در مقدمه قانون اساسی و مقنن در بند 2 اصل سوم برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، نقش این رسانه در زمینه ی پیشگیری از وقوع بزهکاری را به رسمیت شناخته اند.

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 128

کنگره : ‏‫HV۹۹۶۰‭/‮الف‬۹‏‫‭ص۲ ۱۳۹۶

دیویی : ‏‫‬‭۳۶۴/۴۰۹۵۵‏‫‬‭

کتابشناسی ملی : 4880037

شابک : 978-600-8796-76-3

سال نشر : 1396

فهرست

.

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات