1 / 3

جرم پولشویی در عرصه بین الملل


دانلود کتاب جرم پولشویی در عرصه بین الملل

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 602.5 کیلو بایت
صفحات کتاب : 137
8,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب جرم پولشویی در عرصه بین الملل نوشته ی میلاد میوه یان، یکی از جرم های بزرگ مالی و نحوه ی مجازات بزهکاران این حوزه را بررسی کرده است.

تحقیق در اسناد و سوابق تاریخ هستی و زندگی بشری نشان می دهد که قبل از هبوط آدم به کره خاکی انسان های دیگری وجود داشته اند. مبین این موضوع آیه 30 سوره بقره می باشد که خداوند به ملائکان می فرماید: می خواهم روی زمین خلیفه بگمارم، ملائکان عرض کردند: آیا می خواهی بگماری که در زمین خونریزی کنند و فساد نمایند؟ از این آیه استنباط می شود که حتی انسان های قبل از آدم نیز سابقه ی خونریزی و فساد داشته اند. حالا کیفیت این چگونه بوده است برای تاریخ مبهم می باشد. پس از هبوط آدم اولین جرم، کشتن هابیل و قابیل رقم خورده است. ضمن احترام به انسان و مقام والای او، همیشه عملکردش درحال تغییر و تحول وبژه و فساد خواهد بود.

انسان هم می تواند عالم و عامل به معلومات پسندیده و مطلوب باشد و هم می تواند مرتکب جرم و جنایت و بزهکاری شود. با پیشرفت جوامع بشری، صنعتی، ارتباطات و... تنوع به ارتکاب را در هر دو جهت به دنبال دارد. برای تحقق بزهکاری سازمان هایی را شکل می دهد که در جامعه و عرف اجتماعی غیر مطلوب، ناپسند و غیر مشروع هستند.

یکی از تلاش های بزهکاران این است که هر روز سعی دارند خود را از دید قانون پنهان سازند و خطر مصادره و توقیف را ازخود دورسازند و سود و منفعت خود را افزون تر کنند. از آن طرف کشورها ،سازمان ها و جوامع بین المللی کوشش می کنند هر روز دامنه ی توسعه ی این خطر را محدود کنند؛ اموال بدست آمده را مصادره نمایند و ریشه ی این جرم بزرگ (پولشویی) رابخشکانند. در خلال بحث این کتاب به هر دو عرصه ی بین الملل و داخلی مبارزه با پولشویی به صورت مشروح و مبسوط پرداخته شده است.

در بخشی از کتاب جرم پولشویی در عرصه بین الملل می خوانیم:

پولشویی شامل سه مرحله است 1- جایگذاری 2- لایه گذاری 3- در هم آمیزی و یکپارچه سازی (ادغام). بعد از اینکه مجرمین پول حاصل از فعالیت مجرمانه خود مثلاً (فروش دارو ها) را به صورت قاچاق کسب نمودند، مجرم سعی می کند که این پول و سرمایه را وارد سیستم مالی نماید مثلاً قرار دادن آن در یک حساب بانکی. همچنین پولشویان برای کاهش جلب توجه مجریان قانون مقادیر زیادی پول نقد را به مقادیر کوچک تبدیل نموده یا به صورت قاچاق در کشور دیگر سپرده گذاری می کنند. به محض جایگذاری (استقرار) پول در سیستم مالی مرحله لایه گذاری انجام می پذیرد که شامل مجموعه ای از معاملات با هدف مخفی کردن منشاء اصلی پول است.

مثلاً جابجایی پول ها و سپرده گذاری در مؤسسات مالی یا واریز پول به حساب دوستان یا بستگان یا خرید اسناد با فاکتورها ی صوری بر ای پنهان نمودن مالک واقعی پول آلوده. زمانی که مرحله لایه گذاری انجام گرفت مجرم نهایتاً قادر است طی یک معامله اقتصادی قانونی از این پول استفاده کرده و به عنوان یک تاجر موفق با خرید دارایی های شیک از زندگی لذت ببرد. ازمباحث فرایند پولشویی استنباط می شود که مراحل رایج و مهم پولشویی همان مراحل سه گانه سرمایه گذاری، تبدیل و ادغام می باشد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 137

کنگره : ‏‫HV۸۰۷۹‭‬ ‭/پ۹‏‫‬‮‭م۹ ۱۳۹۷

دیویی : ‏‫‬‭۳۴۶/۱۶۸

کتابشناسی ملی : 5115528

شابک : ‫‭978-600-99933-9-0

سال نشر : 1397

نظرات