× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
1 / 3

ابد + ده سال

خاطرات امیر سرتیپ دوم اکبر فتورائی

نوع اثر : کتاب

ناشر : سوره مهر

نویسنده :

صفحات کتاب : 216

کنگره : 3‏‫‬‭DSR1534/5‭‭‬‭‬ /ف2‏‫‭‮الف‬2 1394‬

دیویی : ‏‫‬‭‬‮‭955/0824092

کتابشناسی ملی : 3694418

شابک : ‏‫‬‭978-600-175-858-4

سال نشر : 1394

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

دریافت این اثر

کتاب‌الکترونیکی 8,500 تومان

خرید نسخه چاپی

خلاصه اثر

راوی در این اثر ابتدا به خاطرات دوران کودکی خود می پردازد و در ادامه به پیوستنش به ارتش اشاره می کند. ادامه کتاب به خاطراتی از فتورائی اختصاص دارد که راوی در آن به فعالیت ها و حال و هوای نظامی های مذهبی در دوران ستم شاهی می پردازد. در این میان بخش قابل توجهی از خاطرات فتورائی به نوع نگاه سیستم زنان به نیروهای مذهبی ارتشی اختصاص دارد.

از خلال خاطرات ذکر شده چنین برداشت می شود که سیستم ارتش دوره شاه به شدت مخالف فعالیت نیروهای مذهبی بوده و بارها تلاش کرده تا یا به روش های غیر مستقیم آن ها را از دیانت دور کند و اگر موفق نشد، با مأموریت های خارج از شهر، آن ها را از پایتخت دور کرده و گرفتار حواشی امر کند.

با وجود این خاطرات فتورائی بارها از نیروهایی یاد می کند که به دلیل اعتقادات مذهبی خود حاضر به تسلیم نمی شوند. به عنوان نمونه راوی از برگزاری محافل موسیقی شبانه ویژه نیروهای ارتشی یاد می کند و در ادامه می گوید: «یک شب دیدم محبی یک سنجاق قفلی را داخل گوش هایش می کند. با خود فکر کردم برای تمیز کردن گوش هایش چه روش خطرناکی را انتخاب کرده است، برای دادن تذکر به او نزدیک شدم و گفتم: «علی چه کار می کنی؟ این کار خیلی خطرناکه.» در حالی که سخت مشغول بود، در پاسخم گفت: «برای اینکه صدای موسیقی را نشنوم، مقداری پنبه در گوشم فرو کردم، ولی حالا به راحتی بیرون نمی آید.»

کتاب در ادامه به بازداشت شدن راوی به جرم به مخاطره انداختن امنیت ملی کشور و حکم ابد وی اختصاص دارد. راوی در این بخش به بیان و ویژگی های زندان های رژیم در آن زمان می پردازد که در آن نیز می توان از باب تاریخی مطالب جالبی را خواند که از جمله این موارد وضعیت سیستم زمانه و روش های بازجویی است. کتاب در فصل های بعدی به زندگی راوی پس از سال های انقلاب اختصاص دارد که در این بخش خاطراتی از شهید صیاد شیرازی نیز روایت می شود.

اگر خاطرات فتورائی را به دو بخش پیش و پس از انقلاب تقسیم کنیم، باید گفت که بخش نخست از وجوه مختلفی نسبت به بخش دوم کتاب توفق داشته است. نخست آنکه راوی با جزئیات بیشتری در این بخش به نقل خاطرات خود پرداخته است، هر چند به نظر می رسد که در بخش هایی از کتاب توصیف، عنصر غایب در روایت بوده است. این موجزگویی و عبارت های خالی از جزئیات، در بخش دوم کتاب بیش از بخش اول قابل رؤیت است. علاوه بر این، خاطرات در بخش نخست دارای جذابیت بیشتری است و این شاید علاوه بر جنس واقعه نقل شده، به وجود همان جزئیات بیشتر ارتباط داشته باشد.

کتاب‌الکترونیکی

8,500 تومان

حجم : 3.2 مگا بایت

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 216

موضوعات

فهرست

مقدمه نگارنده
فصل اول
1. از بهار تولد تا بهار جوانی
2. دانشکده افسری
3. معیار ارزشی در ارتش شاهنشاهی
4. زندگی در خوابگاه دانشجوی
5. اندیشه ترور شاه
6. اردوگاه اقدسیه
7. سرگشتگی در پادگان ها
8. طواف کعبه
فصل دوم
1. آرامش قبل از طوفان
2. معنویت محرم با ضرب آهنگ شلاق
3. بازداشتگاه دانشگاه جنگ
4. زندان جمشیدیه
5. نوشابه تهوع آور
6. روزگار قصر نشینی
7. پیشنهاد جدایی از سر مهر
8. برخی از مردان بند ۱
9. قدر نهایی زندان بان ها
10. حلواپزون
11. هتل اوین
12. بازرس انار ندیده
13. وسعت آسمان وطن، باغچه کوچک زندان
فصل سوم
1. تندباد حوادث، نسیم خوش آزادی
2. به خانه ات بازگرد
3. همگام با مردم
4. یک ارتش درست می کنم
5. در حاشیه جنگ نقده
6. بازگشت به ارتش
7. ریاست کمیته تصفیه ارتش
8. پادگان قوشچی
9. معاونت صیاد
10. دختر محبی در حبس
11. بار دیگر با صیاد
12. یادی از صیادشیرازی
بخش اسناد
بخش عکس

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات