کتاب کودک مطلوب من

5 از 2 نظر

ناشر: متخصصان

نویسنده:

کتاب الکترونیکی کودک مطلوب من

حجم دانلود: 247.5 کیلو بایت
صفحات کتاب : 37

کتاب کودک مطلوب من: راهنمای والدین برای تربیت بهتر کودکان نوشته ی سرور ادیبی، به شما کمک می کند تا راه و روش فرزندپروری را یاد گرفته و کودکی مطلوب داشته باشید.

فرزندپروری یکی از اهداف و راهبردهای اساسی خانواده است که محصول و میوه خانواده را مشخص می کند. در واقع خانواده مطلوب بر اساس خروجی مطلوب آن یعنی فرزندان سالم و توانمند ارزیابی می شود.

فرزندپروری فرآیندی است که از آمادگی و آگاهی خانواده آغاز و به شکوفایی تمدن و توسعه سرمایه اجتماعی منتهی می شود.

هرگونه سهل انگاری در آمادگی مهارت در خصوص تربیت فرزندان می تواند به فرزند آزاری و حتی جنایتی آرام منجر شود. جایی که ثمره یک خانواده فرزندان افسرده یا منحرف یا... باشد علاوه بر خود فرزندان، جامعه باید هزینه این سهل انگاری و یا جنایت را بپردازد. اما فرزندپروری که پایه و اساس آن صحیح باشد علاوه بر بهبود وضعیت خانواده، باعث ایجاد جامعه ای با نشاط و پویا خواهد شد. پس فعال سازی عقلانیت، هوشمندی ماهرانه والدین در زمینه ی فرزندپروری موجب کارآمدی و زیست متعادل آینده سازان می گردد.

امید است کتاب حاضر که به همت روانشناس کودک و نوجوان سرکار خانم سرور ادیبی نوشته شده است گامی در جهت ارتقا و بهبود پروسه فرزندپروری باشد.

در بخشی از کتاب کودک مطلوب من: راهنمای والدین برای تربیت بهتر کودکان می خوانیم:

همسو نبودن و اختلاف والدین در روش تربیتی، درست مثل این است که هرکدام از سمتی دست بچه را می کشند، کودک این از هم گسیختگی را سریعاً درک می کند و برای رسیدن به امیال خود از آن استفاده و گاهی سوءاستفاده می کند.

والدین باید در رابطه با شیوه تربیتی به تفاهم و تعادل برسند و نباید نظرها و شیوه های دیگران را داخل سیستم تربیتی خود کنند. برای کنترل کودک باید به او نشان دهید که در برابرش مصمم هستید.

تنش و فشار روانی در خانواده:

تنش ها و ناملایمتی هایی که در خانواده رخ می دهد مثل طلاق، ازدواج مجدد، اختلاف ها، بیماری های جسمی و ... از دیگر عواملی هستند که می توانند با تأثیری که بر سلامت روان اعضای خانواده و شکل روابط آنان با یکدیگر و با کودک می گذارد، رفتار کودک را تغییر دهد.

جامعه: وقتی سن کودک بیشتر می شود و به مهد و مدرسه می رود، با افراد و موضوعات جدیدی سر و کار پیدا می کند که می توانند آثار مثبت یا منفی بر او داشته باشند. مثل دوستان، همکلاسی ها، رسانه (اینترنت، کامپیوتر، تلویزیون) و کارکنان و محیط مدرسه.

تماشای مداوم تلویزیون و ماهواره به ویژه صحنه های پرخشونت و بازی های نامناسب رایانه ای باعث کاهش خلاقیت و تعامل کودکان با خانواده و افزایش رفتارهای پرخاشگرانه می شود.

والدین باید روی بازی های رایانه ای و فیلم هایی که کودک می بیند شناخت و آگاهی داشته باشند. بسیاری از کودکانی که به مراکز مشاوره به دلیل اضطراب و ترس مراجعه می کنند اغلب بعد از دیدن فیلم هایی که مناسب سنشان نبوده و صحنه های ترسناک داشته یا بازی هایی که موجودات خیالی و ترسناک داشته اند به مشکلاتی مثل شب ادراری، لکنت زبان، دیدن کابوس، ترس شدید و... مبتلا شده بودند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب کودک مطلوب من

مشخصات کتاب کودک مطلوب من

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 37

کنگره : HQ769

دیویی : 649/1‬

کتابشناسی ملی : 5735426

شابک : 978-622-6841-03-0

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب کودک مطلوب من