کتاب والدین اندیشمند، کودکان متفکر

چگونه دشوارترین مشکلات روزمره را به راه حل تبدیل کنیم؟

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 11.7 مگا بایت
صفحات کتاب : 340

خلاصه کتاب والدین اندیشمند، کودکان متفکر

کتاب والدین اندیشمند، کودکان متفکر به قلم میرنا بی. شور، راهکار هایی در اختیارتان می گذارد تا به فرزندانتان کمک کنید کمتر پرخاشگر و ترسو باشند، حس همکاری و همدلی را در خود بپرورانند و بهتر بتوانند از عهده ی شکست ها و ناملایمت های زندگی برآیند.

میرنا بی. شور (Myrna B. Shure) به شما نشان می دهد که چگونه والدین و کودکان از سنین پیش دبستانی تا سال های نوجوانی از شیوه ی «من می توانم مشکل را حل کنم» استفاده می کنند.

کتاب والدین اندیشمند، کودکان متفکر (Thinking Parent, Thinking Child) به شما می آموزد که پیش از واکنش نشان دادن به کودکتان، مسائل را بسنجید. همین مسئله به به آنان الهام می بخشد تا پیش از انجام هر کاری به آن فکر کرده و جوانب را به خوبی مورد بررسی قرار دهند.

هنگامی که درباره ی رفتار خودتان با فرزندانتان می اندیشید ممکن است در مورد این رفتارتان کنجکاو شوید، «آیا به راستی بازداشتن موقت کودک از انجام کار مورد علاقه اش شیوه ی مفیدی است؟»؛ «آیا تنبیه بدنی ضرر دارد یا منفعت؟» یا درست هنگامی که از فرزندتان می خواهید به حرف هایتان توجه کند، خود را در وضعیتی دیده اید که از خودتان می پرسید، «آیا به راستی خودم به حرف های او توجه می کنم؟» این کتاب علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا بدانید چگونه برخی از مشکلات را حل و فصل کنید، درس های ارزشمند بسیاری را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

در عوض قادر خواهید بود به فرزندتان کمک کنید بهترین راه حل های خودش را برای مشکلاتش بیابد؛ از انجام تکالیف گرفته تا اضطراب امتحان، دست انداختن، مورد تمسخر قرار گرفتن، فشارهای همسالان.

دنیای کودک بسیار عجیب و ناشناخته است اما با تمام شگفتی هایی که دارد، باز هم شناخت آن برای تمام پدرها و مادرها واجب است زیرا اغلب مشکلات حل نشدنی جوانی از همین دنیای عجیب و ناشناخته ی دوران کودکی نشات می گیرد و اگر بتوانید از همان ابتدا با جست و جو در این دوران، از مشکلاتِ به ظاهر کوچک فرزندتان آگاهی یابید و به درستی آن ها را حل و فصل کنید، بدون شک نیمی از راه را رفته اید و می توانید فرزندی برومند و شاد، مستقل و موفق را تربیت کنید.

لازم است بدانید همان قدر که پی بردن به مشکلات کودکان مهم و حائز اهمیت است، نحوه ی رفع این مشکل ها و درست برخورد کردن با هر یک حتی مهم تر به شمار می آید و این همان بحثی است که در این کتاب مطرح شده است.

این کتاب به شما می آموزد که چطور با استفاده از این راهکارها به فرزندتان کمک کنید مشکلاتش را خودش حل کند و همچنین او را با مهارت هایی مانند فکر کردن، مسئولیت پذیری، استقلال، همدلی و... آشنا کنید و این همان کمال مطلوبی است که هر پدر و مادری در جستجوی آن برای فرزندان خود است.

میرنا بی. شور را بیشتر بشناسیم:

دکتر میرنا ب. شور، استاد روان شناسی دانشگاه درکسل در فیلادلفیاست. وی مؤلف دو کتاب در زمینه ی تربیت کودک می باشد که برنده ی جایزه شده اند.

او خالق برنامه های سراسری مشهور در زمینه ی منع خشونت در مدارس است. آثار وی اغلب در مجله های محلی تربیت کودک معرفی می شود. وی همچنین در برنامه های تلویزیونی و رادیویی محلی متعددی شرکت کرده است.

در بخشی از کتاب والدین اندیشمند، کودکان متفکر می خوانیم:

همه ی ما آنچه را نداریم، آرزو می کنیم. عده ای از ما می خواهیم لاغرتر باشیم و برخی دیگر می خواهیم موهای پرپشتی داشته باشیم. هر کسی آرزوی داشتن ثروت زیاد دارد و هنگامی که برای سال نوی خود آرزویی می کنیم، آنچه را در طلبش هستیم بر زبان می آوریم.

کودکان نیز آرزوهای بسیاری دارند. برخی از آنان می خواهند در مدرسه بهترین باشند یا در بازی ها و ورزش ها همچون ستاره ای بدرخشند. یا این که با خواهر و برادر خود بهتر کنار بیایند آنان می خواهند بلندقدتر، چابک تر یا مشهورتر از دیگران باشند.

در نظر داشته باشید هنگامی که ما چنان نومید هستیم که احساس می کنیم نمی توانیم به آنچه می خواهیم دست یابیم، کودکان حتی بیشتر از ما نومید و دلسرد می شوند. بنابراین آنان را این گونه دلگرمی دهید که، گاهی بعضی چیزها در همان لحظه نمی توانند تحقق یابند و باید زمان بگذرد تا رخ دهند.

در ادامه شیوه ی دیگری نیز برای فکر کردن در مورد آنچه ما در زندگی مان می خواهیم، معرفی شده است. این قسمت از کتابی به نام «ای کاش... (پرسش هایی برای بازی زندگی)» تألیف اِولین مک فارلن و جیمز سای ول الهام گرفته شده است. گرچه مطالب این کتاب در اصل برای بزرگسالان طراحی شده، پرسش هایی که در این کتاب آمده، ذهن هر کسی را برای اندیشیدن درباره ی خانواده ای به تمام معنا بودن، زندگی سالم داشتن و دنیایی کامل داشتن برمی انگیزد.

بنابراین کودکان هم می توانند در مورد این موضوعات به تفکر بپردازند. من پرسش هایی مناسب با سن کودکان را از این کتاب انتخاب کرده و برای چهار پسر – به نام های آلن و مانی دوقلوهای دوازده ساله، لِنِس و برت یازده ساله – مطرح کردم. برخی از پاسخ های آنان را در ادامه آورده ام.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 340

کنگره : HQ769‏‫‬‮‭/ش824و2 1388‭

دیویی : 649/1‮‬

کتابشناسی ملی : 1‎3‎2‎6‎3‎8‎1

شابک : 978-964-412-892-9

سال نشر : 1388

نظرات