1 / 3

آزادی در اسلام


دانلود کتاب آزادی در اسلام

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 271.8 کیلو بایت
صفحات کتاب : 56
6,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

آزادی یکی از مفاهیمی است که در زندگی سیاسی و اجتماعی مردم، بسیار استعمال می شود، هر کس سعی می کند تا با توسل به آزادی آنچه که مورد نظرش است را انجام دهد یا بیان کند، بنویسد، نقاشی کند، فیلم بسازد، غذای خاصی را بخورد، به فکر خاصی تمایل پیدا کند، شهوت خود را ارضا کند و ... .

از سوی دیگر، عده ای نیز به اسم دفاع از آزادی، به افراد یا کشورهای دیگر حمله می کنند، انسان های بسیار زیادی را به نام آزادی به قتل می رسانند و ... .

چه زحمات و رنج هایی را که انسان های مصلح و پیامبران(علیهم السلام) برای رهایی انسان ها از زنجیر انحرافات، خرافات و مفاسد انجام داده اند و از سوی دیگر، چه مفاسد عظیم و جنایاتی نیز به اسم آزادی در میان بشریت انجام شده است. از این رو، ضروری است که معنای آزادی را به درستی بشناسیم و به ویژه به تفاوت اساسی میان اندیشه ی مدرن و اندیشه ی عقلانی اسلام در تفسیر آزادی توجه نماییم تا مانع هر نوع سوء استفاده از آن گردیم.

آزادی از مفاهیمی است که برای آن تعاریف بسیار زیادی ارایه شده است: تقریباً تمامی اخلاق گرایان تاریخ بشر زبان به تحسین آزادی گشوده اند. معنای آزادی هم مانند معنای خوشبختی، خوبی، طبیعت و واقعیت به قدری کش دار است که راه را برای هرگونه تعبیری باز می گذارد.

نمی خواهم وارد بحث تاریخ شوم یا درباره ی بیش از دویست معنای گوناگونی که نویسندگان تاریخ اندیشه ها برای این واژه متلوّن ذکر کرده اند، سخنی بگویم. بدین جهت، برای رهایی از مغالطه ی اشتراک لفظی و نیز مغالطات دیگر، ضروری است که معنای آزادی را در لغت و اصطلاح مورد بازبینی قرار دهیم.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 56

کنگره : BP230/14‏‫‭/آ4 1395

دیویی : 297/483

کتابشناسی ملی : 4594052

شابک : 978-600-9727-57-5

سال نشر : 1395

نظرات

98939****4129

به نظرم جالب بود

1399/2/22

پاسخ