× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
1 / 3

اسلام و مدرنیته؛ تعارض یا تلازم؟

نوع اثر : کتاب

ناشر : دیدمان

نویسنده :

صفحات کتاب : 43

کنگره : BP229‏‫‭/‮الف‬535 1396

دیویی : 297/48

کتابشناسی ملی : 4753463

شابک : 978-600-8734-01-7‬‬

سال نشر : 1396

خلاصه اثر

یکی از اندیشه های پرطرفدار، که سابقه ای طولانی در طول تاریخ بشر نیز دارد و به مخالفت جدی با اندیشه ی دینی –به ویژه مکتب حیات بخش اسلام- برخاسته، اندیشه ی «مدرن» است.

این اندیشه که مخالفت خود را با ادیان الهی در عرصه های مختلف معرفت شناختی، جهان شناختی، اقتصادی، اخلاقی و سیاسی گسترانیده است، با ابداع تکنولوژی و صنایع جدید برای تسلط بر عالم طبیعت و بهره وری هر چه بیش تر از آن، تمام کشورهای دنیا را تحت هجوم وسیع و همه جانبه ی خویش قرار داده است و هر چه که مخالف اندیشه ی مدرن باشد را مورد حمله قرار داده و سعی در نابودی آن دارد.

امروزه، قوی ترین مخالف اندیشه ی اسلامی که به دشمنی همه جانبه با آن برخاسته است، اندیشه ی مدرن است. از این رو، فهم درست اندیشه ی مدرن برای مؤمنین به مکتب نورانی اسلام از چند جهت ضروری است:

1- تحول سریع و فراگیر فرهنگ غرب، دنیای مدرن را از سده های پیشین تمدن مغرب زمین، به صورت چشم گیری ممتاز ساخته است. این تحول فراگیر که به دنبال خویش، تکنولوژی و صنایع مختلفی را پدید آورده، سبب شده که بهره وری انسان دنیای مغرب زمین از جهان مادی بسیار راحت تر و گسترده تر شود.

به سخن دیگر، قرار گرفتن دنیای مادی در مرکز توجه تمدن غربی و به دنبال آن سعی و تلاش همه جانبه برای تسلط بر طبیعت، موجب گشت که انسان غربی، ابزار و تکنولوژی بسیار قوی و دقیقی را به وجود آورد و در این مسیر چنان قرین توفیق گشت که عصر مدرن را به صورت کامل از اعصار سابق جدا کرده است، به طوری که گویا انسان جدیدی از نوع دیگری غیر از انسان نوع سابق پدید آمده است.

کتاب الکترونیکی

6,000 تومان

حجم : 322.0 کیلو بایت

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 41

موضوعات

فهرست

پیشگفتار
مقدمه
نگاهی گذرا به اندیشه ی مدرن
1- مُدرن
2ـ مدرنیته
3ـ مدرنیسم
4ـ مدرنیزاسیون
رویکردی اجمالی به اسلام
نتیجه ی بحث
عقلانیت در اندیشه ی مدرن
مفهوم عقلانیت ابزاری
کنش های چهارگانه
تعارض عقلانیت صوری با عقلانیت محتوایی
عقلانیت ابزاری و دنیوی و سکولار شدن

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات