کتاب نان و کتاب

برگرفته از آثار علامه محمدرضا حکیمی

3 از 1 نظر

کتاب چاپی نان و کتاب

صفحات کتاب : 55

معرفی کتاب نان و کتاب

کتاب نان و کتاب محمدرضا حکیمی در اثر جاوید خود به نام «نان و فرهنگ» پیرامون اسلام مهجور و مجهول، تشیع وارونه شده و مردم محروم از نان و فرهنگ سخن می گوید. این اثر شامل ده مقاله از حکیمی است. عناوین این مقالات عبارتند از: ۱) نان و کتاب ۲) امام علی(ع) و عالمان دین ۳) شناخت تشیع ۴) آفتاب آمد دلیل آفتاب ۵) دانشمندی فداکار ۶) جلد دوم یادنامه علامه امینی ۷) صلوات و الفاظ آن در اسلام ۸) خفته را خفته کی کند بیدار؟ ۹) نامه ای به عالیجناب میذل کاستر و ۱۰) نگاهی به دریا از دور. مجموعه «نان و کتاب»، دفتر دیگری‌است از مجموعه مقالات استاد محمدرضا حکیمی که در آن، سخن نویسنده پیرامون اسلام و تشیع و فرهنگ و مردم است؛ سخن اسلام مهجور و مجهول، و تشیع وارونه شده، و مردم محروم مانده از نان و کتاب و فرهنگ.

گزیده کتاب نان و کتاب

«جز سعادت انسان و جامعه چیزی نمی خواهم». و جز به «توحید و عدل»(دو ضرورت ابدی برای انسان) به چیزی فرا نمی خوانم. -«توحید قرآنی - اوصیائی»(نه یونانی - التقاطی)-«عدالت علوی - اجرائی»(نه تبلیغاتی - سیاسی). و همواره در آرزوی تأسیس «نظام عامل بالعدل» و «جامعه قائم بالقسط» بسر می برم.

درباره نویسنده کتاب نان و کتاب

محمدرضا حکیمی به عنوان فقیه، مجتهد شیعه، فیلسوف، متفکر و نویسنده شناخته می‌شود؛ مجاهدی خستگی‌ناشناس و مدافع آرمان‌ها و تعالیم مکتب وحی که زندگی‌اش در تبیین علمی مفهوم عدالت‌خواهی و مبارزه برای ستم‌زدایی از جوامع بشری، سپری شد. 

محمّدرضا حکیمی فرزند حاج عبدالوهاب در ۱۳۱۴ خورشیدی در مشهد چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران دبستان به حوزه علمیّه «نوّاب» وارد شد و در میان هم‌درسانِ خویش، خوش درخشید. به زودی در بسیاری از شاخه‌های علوم حوزوی و معارف دینی، «مرجع تحقیقِ» طلّاب جوان و کثیری از دانشجویان و جوانان در بیرون از حوزه شد. وی از محضر عالمانی چون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج سید محمّدهادی میلانی، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی، حاج میرزا احمد مدرّس، شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای و… کسب علم کرد و با بزرگانی همچون علّامه امینی، سیّد ابوالحسن حافظیان، شیخ علی اکبر الهیان و… مأنوس شد.

روزی زاده می‌شویم و روزی می‌میریم. این، وجه مشترکِ همه انسان‌ها و بلکه همه کائنات است؛ امّا زندگیِ راستین در سرنوشت جسم خاکی خلاصه نمی‌شود و سرشتی دیگر دارد. در مطالعه احوال بزرگان، باید به این نکته، توجّه داشت. هر انسانی را آغازی است و انجامی. کودکی و جوانی، میان‌سالی و پیری در زندگیِ همه بنی‌آدم تکرار می‌شود. این‌ها حیات ظاهری است و صورتِ زیستن. در ورای این سِیر طبیعی، سلوک روحیِ هر شخص است که او را به کام مرگ ابدی می‌کشاند و یا زندگِی جاودانه می‌بخشد. هرچند حیات ظاهری و سلوک روحانی، ارتباطی متقابل دارند لیکن اوّلی با مرگ جسم، متوقّف می‌شود و دیگری، فناناپذیر است. سطح زندگی، چندان ارجمند نیست، اگر عمق آن، ارجمند نباشد؛ اینها بخشی از نوشته محمدرضا حکیمی فرزانه و حکیم نامدار خراسان است؛ فردی که امام خمینی(ره) او را «جناب مستطاب ثقه‌الاسلام» خطاب می‌کنند و رهبر انقلاب وی را مشاوری خوب برای اهالی فرهنگ می‌دانند.


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب نان و کتاب

مشخصات کتاب نان و کتاب

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 55

کنگره : ‏‫‭BP136/9‏‫‭/ح8ن2 1389

دیویی : ‏‫‭297/212

کتابشناسی ملی : ‎2‎0‎2‎7‎6‎7‎3

شابک : ‏‫‭978-964-397-639-2

سال نشر : 1389

نظرات درباره کتاب نان و کتاب