کتاب موهای تو خانه ماهی هاست

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 92

خلاصه کتاب موهای تو خانه ماهی هاست

معرفی کتاب موهای تو خانه ماهی‌هاست

کتاب صوتی موهای تو خانه ماهی‌هاست، نوشته‌ی  محمدرضا شرفی خبوشان، داستانی بیان‌گر گوشه‌ای از قصه مردمانی که با عیان‌ کردن عزت و شرافت خود در تاریخ ماندگار شدند. 

این کتاب با گویندگی هوتن شاطری‌پور، توسط مجموعه کتاب صوتی قناری تولیدشده است.

درباره کتاب موهای تو خانه ماهی‌هاست

موهای تو خانه ماهی‌هاست، روایت زندگی نوجوانی است در یکی از روستاهای ورامین که دخترکی عرب مکاشفه‌وار بر او ظاهر می‌شود. راوی داستان موهای تو خانه ماهی‌هاست یک پسربچه نوجوان است.

 داستان به صورت موازی پیش می‌رود و در زمان حال و گذشته‌ ی اسطوره ‌ای در رفت و آمد است. لحن کتاب خیلی خوب با سن و سال و نوع نگاه راوی هماهنگ است. کنار ماجرای اصلی یکی دو تا خرده روایت فرعی هم وجود دارد که این خرده داستان‌ها برای نوجوان ‌ها جذاب خواهد بود.

بخشی از کتاب موهای تو خانه ماهی‌هاست

کامیون تندتر می رود و ما را بالا و پایین می اندازد. پشتش، خاک دوباره بلند می شود و بعضی ها کلاه هایشان را که ورامین سر کرده اند، دوباره برمی دارند و می گذارند توی جیب شان یا پَر شالشان. دست یکی دو نفر، دستغاله می بینم. یکی بیلش را هم با خود آورده توی کامیون. 

موها تکان می خورد و روی سر کچل بعضی ها هم یک لایه غبار نشسته است. شره ی عرق ها، روی گرد و خاک سر یک نفر هاشور زده و خنده دار شده. می خواهم بخندم، اما دلم خالی است. به قول ننه ام، با شکم خالی نمی شود خندید.

 راست می گوید ننه ام، خنده مال شکم پرهاست، اصلا مال کسی است که شکم دارد. خنده به آن ها می آید که شکم شان با خنده ای که می کنند بالا و پایین برود.

یاد ننه ام می افتم. چه کار می کند الان؟ دختر غاضریه کجاست؟ من چه طور تا این جا آمدم؟ آن سرِوقت رسیدنِ حسنِ اوس رحیم و تاراندن سگ ها، این سرِوقت پیداشدن کامیون، هم معجزه است هم خیلی عادی است.

 حسنِ اوس رحیم آن طرف ها بود. خوب، معلوم بود که رسیدنش عجیب غریب نبود. صدای سگ ها را هم که شنیده. کامیون هم که ربطی به ما نداشته. راه خودش را می رفته. به قول آقای پرتوی، خیلی چیزهای معمولی برای ما معجزه است.

 یا نه، چی بود؟ آهان، خیلی معجزه ها، به چشم ما اتفاق های معمولی است. اگر خوب بنشینیم و فکر کنیم، معجزه است. همین دختر غاضریه مگر کم چیزی است؟


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها موهای تو خانه ماهی هاست

مشخصات کتاب موهای تو خانه ماهی هاست

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 92

کنگره : PIR8123‭‬ ‭/ر684‏‫‬‭م8 1396

دیویی : 8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : 5101902

شابک : ‫‬‭978-600-8145-81-3

سال نشر : 1396

نظرات درباره موهای تو خانه ماهی هاست