کتاب من دیگر ما (جلد پنجم)

قاب سراب نشان و بیداری خواب نشان (نقش تلویزیون در تربیت فرزند)

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

خلاصه کتاب من دیگر ما (جلد پنجم)

معرفی کتاب من دیگر ما (جلد پنجم)

کتاب من دیگر ما (جلد پنجم), که به قلم جذاب و دلنشین محسن عباسی ولدی نوشته شده است, تا کنون 22 بار تجدید چاپ شده و اکنون با ویرایشی جدید و اضافه شدن دو جلد دیگر, آماده استفاده علاقه مندان و دغدغه مندان شده است. هفت جلد این کتاب, با عناوین زیبا و جذابش, تقریبا اکثر دل مشغولی های والدین و مسائل پرکاربرد, روزمره و تازه تربیت فرزند را در بر می گیرد. پنجمین جلد این کتاب قاب سراب نشان و بیداری خواب نشان (نقش تلویزیون در تربیت فرزند) است.

«منِ دیگرِ ما» تلاش می کند با تکیه بر مبانی دینی, مهارت های تربیت فرزند در دنیای امروز را با قلمی ساده و روان به پدران و مادران آموزش دهد.

عناوین این هفت جلد عبارت است از:

کتاب من دیگر ما (جلد اول): جوجه های رنگی و بچه های فرنگی (مشکلات پیش روی تربیت در دنیای امروز)

کتاب من دیگر ما (جلد دوم): خارهای گل شده و گل های خارشده (نقش محبت در تربیت فرزند)

کتاب من دیگر ما (جلد سوم): پرنده های در قفس و کودکی های نارس (نقش آزادی در تربیت کودک)

کتاب من دیگر ما (جلد چهارم): بازی های عسلی و عسل های بدلی (نقش بازی در تربیت کودک)

کتاب من دیگر ما (جلد پنجم): قاب سراب نشان و بیداری خواب نشان (نقش تلویزیون در تربیت کودک)

کتاب من دیگر ما (جلد ششم): بازی روی ابر خیال و کودکی های رو به زوال (نقش بازی های رایانه ای در تربیت فرزند)

کتاب من دیگر ما (جلد هفتم): ارتش رایانه ای و نوازش تازیانه ای (نقش بازی های رایانه ای در تربیت فرزند)

این جلد از کتاب شامل 4 بخش است که عبارتند از: «برکه ی تربیت, وقتی از چشمه ی چشم پر می شود» , «زندگی, وقتی گرفتار می شود در حصار این قاب جادویی» , «راز تسلیم شدن در برابر قاب جادویی» و «می خواهم حاکم این قاب باشم, نه رعیت آن». ضمیمه ی ادبی کتاب من دیگر ما (جلد پنجم)نیز «چقدر قشنگ است این مرگ خانوادگی!» نام دارد.


در بخش اول نویسنده به جایگاه نگاه در تربیت پرداخته است. تأمل در مطالب این بخش می تواند پنجره ای جدید به روی ما بگشاید تا از این ره گذر, نگاه متفکرانه تری نسبت به تلویزیون و آثار آن بر تربیت کودک و به طور کلی انسان داشته باشیم.

در بخش دوم به سراغ آثار تلویزیونی شدن کودکان رفته است.

بخش سوم هم موظف به پاسخ گویی به این پرسش است که «با وجود این همه مضرات قابل توجه, چرا خانواده های ما این اندازه تلویزیونی شده اند؟»


امروزه, دو رویکرد اصلی به بحث تربیت وجود دارد. رویکرد اول, محور اصلی مباحث را به پاسخ گویی به مشکلات روزمره تربیتی اختصاص می دهد. مدیریت مباحث در این رویکرد, به دست سؤالاتی است که مردم, درباره مسائل تربیتی می پرسند. رویکرد دوم, مباحث تربیتی را به صورت قاعده مند, مطرح می کند.

 این رویکرد, معتقد است: اگر والدین, قواعد تربیت فرزند را یاد بگیرند, بسیاری از مشکلات تربیتی با استفاده از همین قواعد, حل خواهد شد. اما, مجموعه «من دیگر ما» رویکرد سومی را در پیش گرفته است؛ رویکردی که آموزش قواعد تربیت را اصل می داند؛ اما با ذکر مثال ها و داستان واره های متعدد, تلاش می کند شیوه اجرای این قواعد را در مسائل تربیت روزمره, آموزش دهد.


هفت جلد بودن این مجموعه یکی از نقاط قوت آن است, چراکه مطالعه ی یک کتاب سبک و کم حجم بسیار ساده تر از در دست داشتن یک کتاب سنگین و حجیم است؛ تعداد صفحات هر جلد نیز بستگی به اهمیت موضوع آن جلد دارد که به طور میانگین هر جلد 200 صفحه دارد که به علت مهم بودن موضوع جلد پنجم (نقش تلویزیون در تربیت فرزند) این جلد در 300 صفحه چاپ شده است.

 شما می توانید هر جلد از این مجموعه را تنها با اختصاص روزانه 2 ساعت در طول یک هفته مطالعه کنید. و البته که تربیت فرزندمان بیش تر از این ارزش وقت گذاشتن دارد.

همچنین کتاب من دیگر ما (جلد پنجم) از کسالت آور بودن اکثر کتب تربیتی و تئوریک بودن آن ها به دور است, زیرا در هر بخش پس از بیان موضوع و توضیح آن, داستان واره ای جهت ملموس کردن آن موضوع قرار دارد که موجب جذابیت کتاب شده است. در ضمن تصاویری هم به کتاب افزوده شده که به رساتر شدن مطالب کتاب کمک می کند. 

علاوه بر این به ضمیمه هر کدام از کتاب های این مجموعه, کتاب دیگری نوشته شده که در آن, همین مطالب با رویکردی ادبی آمده است. 

«چقدر قشنگ است این مرگ خانوادگی» نام ضمیمه ی ادبی کتاب من دیگر ما (جلد پنجم) است. حال و هوایی که ضمیمه ی ادبی در وجودتان ایجاد می کند, سرمایه ی خوبی برای عمل کردن به مطالبی است که در کتاب من دیگر ما (جلد پنجم) می خوانید.

کتاب من دیگر ما (جلد پنجم) توسط دکتر غلامرضا باهر (متخصص اطفال, از شاگردان دکتر قریب), دکتر سید جلال حسینی (بورد تخصصی مغز و اعصاب), دکتر شیرین معلمی (فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان), دکتر محمد سرو دلیر (فوق تخصص الکتروفیزیولوژی و پیس میکر) با درج یادداشت هایی مورد توصیه قرار گرفته است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : من دیگر ما

کنگره : ‏‫‬‭BP253/4‏‫‭/ع22م8 1394‮الف

دیویی : ‏‫‬‭‬‮‭297/644

کتابشناسی ملی : 3937620

شابک : 978-600-95665-6-3‬‬

سال نشر : 1394

نظرات