کتاب من او

3 از 1 نظر

ناشر: افق

نویسنده:

موضوعات:

کتاب چاپی من او

صفحات کتاب : 599

معرفی کتاب من او

کتاب حاضر، مشهورترین اثر رضا امیرخانیست که فراز و نشیب یک زندگی را از محله های قدیم تهران تا پاریس بیان می کند. سبک جذاب و بدیع «من او» باعث شد تا علاوه بر مخاطبین حرفه ای و کارشناسان صاحب نظر با مخاطبین عام نیز ارتباط برقرار کرده و بارها تجدید چاپ شود. داستان «من او» مربوط به زندگی فردی به نام علی فتاح است. 

داستان عشق پاک فردی به نام «علی فتاح» نسبت به دختر خدمتکار خانواده اش, «مهتاب»/ رمان بلند اجتماعی مذهبی است.

راوی، قهرمان داستان هم هست، ماجراهای زندگی خود را، از کودکی تا مرگ، روایت می کند. علی فتاح فرزند یک تاجر ثروتمند است و درجنوب شهر زندگی می‏ کند. در کودکی، پدر خود را از دست می‏ دهد و تحت نظر پدر بزرگش بزرگ می شود. 

در نوجوانی به مهتاب، هم بازی دوره کودکی خود، دل می‏ بندد. ولی این علاقه به ازدواج‏ نمی‏ انجامد. سال‏ ها بعد، مهتاب با خواهر علی به فرانسه می‏ روند.

 خواهر علی با یک مبارز الجزایری ازدواج می‏ کند. این مبارز ترور می‏ شود و او و مهتاب به ایران برمی‏ گردند. در زمان موشک باران ‏تهران، خواهر علی و مهتاب به شهادت می‏ رسند. علی فتاح نیز بعد از بخشیدن آنچه از اموال پدری مانده است، فوت می‏ کند.

این سخن حقی است که اگر ما بخواهیم ادبیات داستانی ما در دنیا مورد اعتنا واقع شود باید به ریشه‏ ها برگردیم و از مضامین گنجینه ‏ادبیات کهن مدد بگیریم. اتفاقاً تاکنون تلاش کرده ‏اند اما موفقیت‏ چشم گیری نیافته ‏اند.

 از این بابت رمان من او جهش بزرگی است به‏ سوی این هدف بزرگ. مضمون اصلی این رمان عشق است اما نه ‏عشق به معنای رایج امروزی آن بلکه عشق به همان معنا که بزرگان ‏ادب و هنر ما در آثارشان مایه گرفته‏ اند.


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب من او

مشخصات کتاب من او

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 599

کنگره : ‏‫PIR7953‭‬ ‭/م8345‏‫‬‮‭م8 1390

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : ‎2‎4‎0‎8‎1‎1‎0

شابک : ‫‬‭978-964-369-759-4‮‬

سال نشر : 1390

نظرات درباره کتاب من او