کتاب مغز کودک من

از بارداری تا یک سالگی

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 134

خلاصه کتاب مغز کودک من

معرفی کتاب مغز کودک من

«مغز کودک من (از بارداری تا یک‌سالگی)» نوشته حامد اختیاری(-۱۳۵۷)، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم شناختی و فاطمه کشوری(-۱۳۶۵)، دانشجوی دکتری روان‌شناسی شناختی دانشگاه شهید بهشتی است.

این کتاب شرح تحولات مغزی کودک در دوران جنینی و بیان وظایف, رژیم غذایی و عادات رفتاری مادر در این دوران است.

مغز ارزشمندترین هدیه الهی به انسان است. به گونه ای که تکامل و رشد کودک در سیر زمان به میزان زیادی با تحول مغز او مرتبط است.

 مغز کودک در سال نخست زندگی، بیشترین اثرپذیری را از محیط زندگی خود دارد. نقش طلایی مادر و اطرافیان در دوران بارداری و سال نخست بعد از تولد در تکامل مغز کودک انکارناپذیر است.

کتاب مغز کودک من به شرح تحول مغز در دوران جنینی و وظایف مادر در این دوره می‌پردازد و تاثیر عواملی مانند استرس، رژیم غذایی و عادات رفتاری مادر در جنین را بررسی می‌کند. در بخش دوم کتاب، به روند تحولی مغز نوزاد و شکل‌گیری توانایی‌های او تا پایان یک سالگی اشاره کرده، پیشنهادهایی برای بهبود و تسریع رشد مغز نوزاد توسط والدین ارائه می‌کند.

مغز کودک در سال نخست زندگی بیشترین اثرپذیری را از محیط خود دارد. اما تنها سال نخست زندگی کودک شما برای رشد مغز او مهم نیست. بلکه مغز او در سال های بعد به ویژه تا پنج سالگی نیز همچنان در حال رشد و تکامل است.

 اما نقش طلایی دوران بارداری و سال نخست بعد از تولد در تکامل مغز کودک انکارناپذیر است. تعامل بین ژن های به ارث رسیده و تجارب محیطی، ساختار مغز را شکل می‌دهند. 

به عبارت دیگر محیط زندگی پیرامون کودک و تجربیات روزانه، چگونگی شکل‌گیری مغز را که ابتدا توسط ژن‌ها برنامه ریزی شده است، تعیین می‌کنند. مغز فرد در پاسخ به نیازهای دنیای بیرون تحول و رشد پیدا می‌کند. 

اگر کودک در محیطی غنی از محرک‌ها و روابط قرار بگیرد، مغز او رشد بهتری خواهد داشت. این کتاب جلد اول از مجموعه‌ای است که مسیر رشد مغز کودک شما را از قبل از تولد تا بلوغ بررسی می‌کند. این کتاب به صورت اختصاصی قصد دارد به تحولات مغزی نوزاد از دوران جنینی تا پایان دوازده ماهگی بپردازد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 134

کنگره : ‏‫‬‭BF721

دیویی : ‏‫‬‭155/4

کتابشناسی ملی : 3813877

شابک : ‫‬‭978-600-6591-71-1‬

سال نشر : 1394

نظرات