کتاب کتاب قرآن

3 از 1 نظر

کتاب چاپی کتاب قرآن

صفحات کتاب : 60

معرفی کتاب قرآن

بخش آغازین کتاب قرآن با مقایسه قرآن و دین اسلام با دیگر ادیان الهی، با توجه به
نقل قول دانشمندان مختلف، و به دور از غرض ورزی بدین نتیجه می رسد که اسلام
محمدی به لحاظ یکتا پرستی و . . . دینی ساده و سلیس است که اگر پیروان
دیگر ادیان بدان گرایش یابند نه تنها بدان راضی اند بلکه برای آن ها گرایش
به دیگر مذاهب باقی نمی ماند. 

نویسنده مقدمه یکی از دلایل ماندگاری و استحکام مسلمانان را قرآن می داند که تا هست، اسلام هست، و استیلای علمی و مذهبی بر اسلام ممکن نیست و سپس برخی از ویژگی های منحصر به فرد قرآن را از خود قرآن نقل می نماید.در بخش دوم نیز آموزه هایی از قرآن برای آگاهی نسل جوان ذکر شده است تا نمونه هایی از برتری های قرآن را در آموزه های آنان مشاهده کنند.

درباره نویسنده کتاب قرآن

محمدرضا حکیمی به عنوان فقیه، مجتهد شیعه، فیلسوف، متفکر و نویسنده شناخته می‌شود؛ مجاهدی خستگی‌ناشناس و مدافع آرمان‌ها و تعالیم مکتب وحی که زندگی‌اش در تبیین علمی مفهوم عدالت‌خواهی و مبارزه برای ستم‌زدایی از جوامع بشری، سپری شد. 

محمّدرضا حکیمی فرزند حاج عبدالوهاب در ۱۳۱۴ خورشیدی در مشهد چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران دبستان به حوزه علمیّه «نوّاب» وارد شد و در میان هم‌درسانِ خویش، خوش درخشید. به زودی در بسیاری از شاخه‌های علوم حوزوی و معارف دینی، «مرجع تحقیقِ» طلّاب جوان و کثیری از دانشجویان و جوانان در بیرون از حوزه شد. وی از محضر عالمانی چون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج سید محمّدهادی میلانی، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی، حاج میرزا احمد مدرّس، شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای و… کسب علم کرد و با بزرگانی همچون علّامه امینی، سیّد ابوالحسن حافظیان، شیخ علی اکبر الهیان و… مأنوس شد.

روزی زاده می‌شویم و روزی می‌میریم. این، وجه مشترکِ همه انسان‌ها و بلکه همه کائنات است؛ امّا زندگیِ راستین در سرنوشت جسم خاکی خلاصه نمی‌شود و سرشتی دیگر دارد. در مطالعه احوال بزرگان، باید به این نکته، توجّه داشت. هر انسانی را آغازی است و انجامی. کودکی و جوانی، میان‌سالی و پیری در زندگیِ همه بنی‌آدم تکرار می‌شود. این‌ها حیات ظاهری است و صورتِ زیستن. در ورای این سِیر طبیعی، سلوک روحیِ هر شخص است که او را به کام مرگ ابدی می‌کشاند و یا زندگِی جاودانه می‌بخشد. هرچند حیات ظاهری و سلوک روحانی، ارتباطی متقابل دارند لیکن اوّلی با مرگ جسم، متوقّف می‌شود و دیگری، فناناپذیر است. سطح زندگی، چندان ارجمند نیست، اگر عمق آن، ارجمند نباشد؛ اینها بخشی از نوشته محمدرضا حکیمی فرزانه و حکیم نامدار خراسان است؛ فردی که امام خمینی(ره) او را «جناب مستطاب ثقه‌الاسلام» خطاب می‌کنند و رهبر انقلاب وی را مشاوری خوب برای اهالی فرهنگ می‌دانند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب کتاب قرآن

مشخصات کتاب کتاب قرآن

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 60

کتابشناسی ملی : 2733768

سال نشر : 1390

نظرات درباره کتاب کتاب قرآن