کتاب کتاب ر

3 از 1 نظر

ناشر: آرما

نویسنده:

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 303

خلاصه کتاب کتاب ر

معرفی کتاب ر

داستان زندگی متفاوت شهید رسول حیدری؛ که در بوسنی و هرزگوین به شهادت رسید.

کتاب «ر» زندگی رسول حیدری (مجید منتظری) را به تصویر کشیده است؛ زندگی مردی که در کنار مردمی از جنس خودش اما با زبان و آداب و رسوم متفاوت در کشوری غریب (بوسنی) به شهادت رسید.

این زندگی در سه فصل روایت شده است: فصل نخست، از زمانی آغاز می شود که رسول حیدری از سفر بوسنی در سال ۷۱ باز می گردد. نویسنده در این فصل، حال و هوای او در خانه و دلتنگی های همسرش معصومه و بچه ها را در آن روزها ترسیم کرده است. روایت زندگی در بخش بعدی وارد دوره دانشجویی او می شود که با همرزمانش در دانشگاه امام حسین علیه السلام می گذرانند. 

فوتبال های گل کوچک دانشکده فرصتی است برای بازگشت به دوران نوجوانی و جوانی و از آنجا خاطرات دوران کودکی رسول آغاز می شود و تا دوران انقلاب و بعد از آن، تا سال ۶۲، ادامه می یابد. تشکیل سپاه همدان، سپاه ملایر، دوره های آموزشی و جریان مبارزه با ضد انقلاب و شرکت در عملیات غرب و ازدواج با معصومه برزگر از مهمترین وقایع این برهه است که برای خواننده روایت می شود.

فصل دوم کتاب دوران تشکیل قرارگاه رمضان تا پایان جنگ را در بردارد و به دوره ورود به دانشگاه اشاره می کند که خواننده با فضای آن در فصل نخست آشنا شده است. در این فصل، مانند سایر فصول، سعی شده است روایتی انسانی از حضور رسول حیدری در تمام مراحل زندگی تصویر شود. چرا که برای مخاطب این کتاب، شناخت مردان جنگ و نه صرفاً شاهکارهای جنگی آن ها اهمیت دارد. 

جذّابیت زندگی رسول نیز مانند بسیاری از دیگر مردان دوران جنگ، همین چهره ی انسانی اوست. به همین دلیل در همه جا نویسنده به عمد از جزییات عملیات جنگی عبور کرده است.

از آنجایی که نقطه تمایز زندگی رسول حیدری، شهادت او در بوسنی است، فصل سوم که به نُه ماه زندگی آخر او (مهر ۷۱ تا خرداد ۷۲) برمی گردد سفر آخر او به این سرزمین و جزییات حضورش در آنجا را در برمی گیرد و شاید نقطه عطف کتاب همین چیزی است که کتاب های نگاشته شده تاکنون به آن کمتر پرداخته اند.

استفاده از عکس ها، آوردن نقل قول های مستقیم و ارجاع به نامه ها و اسناد خطی دیگر علاوه بر افزایش سندیت، بر جذابیت و لطافت کار افزوده است. نویسنده نام کتاب را از امضای همیشگی رسول پای نامه هایش ر انتخاب کرده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب ر

مشخصات کتاب کتاب ر

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 303

کنگره : ‏‫DSR1668‭‬ ‭/ح86‏‫‭ب4 1395

دیویی : ‏‫‬‭955/0843092

کتابشناسی ملی : 3693087

شابک : ‏‫‬‭‬‭978-600-6077-67-3

سال نشر : 1395

نظرات درباره کتاب ر