کتاب قدم عاشقی

حرکت کاروانی اربعین؛ امتداد عاشورا تا ظهور

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 208

خلاصه کتاب قدم عاشقی

معرفی کتاب قدم عاشقی

کتاب قدم عاشقی ماحصل سخنرانی های استاد محمدرضا عابدینی به مناسبت اربعین حسین است که شامل نکات معرفتی کاربردی برای رعایت آداب شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی و در 3 گفتار منتشر شده است.

گفتار اول (اربعین و ظهور حق در طول تاریخ) دربردارنده نگاه تاریخی - تمدنی به جریان نبرد حق و باطل و نقش انبیا الهی در تاریخ انسانی و تبیین جایگاه حماسه عاشورا و توجه انبیا و اولی الهی به آن، به عنوان گلوگاه تاریخ در این سیر و نسبت یابی اربعین به عنوان فعلیت و امتداد ظرفیت های عاشورا برای مقدمه سازی ظهور است.

گفتار دوم (اربعین؛ امتداد عاشورا تا ظهور) این مبنا را با نگاهی عینی و مصداقی و با تدبر و تجربه اندیشی در متن حماسه پیاده روی اربعین همراه می سازد و تلاش می کند با نگاهی تحلیلی و مصداقی به نهضت اربعین ظرفیت آن را به عنوان یک الگوی اجتماعی و تمدنی تحلیل کرده و در نهایت به آسیب شناسی اربعین بپردازد.

در گفتار سوم (شرح زیارت نامه اربعین) تلاش شده است، به زیارت اربعین به عنوان فصل اخیر و کمالی غایی زائر نگاه شده و شرحی هر چند مختصر بر متن زیارت نامه اربعین، با این مبنا اراده شود.

گزیده کتاب قدم عاشقی

ما هنوز عظمت آن چیزی را که در «اربعین» در حال رخ دادن است، نشناخته ایم. ظرفیت نهضت جهانی و حرکت جمعی و کاروانی اربعین، مثل خود جریان «عاشورا» هنوز به خوبی شناخته نشده است. جریان اربعین جزء اصلی ترین عناصر زمینه ساز ظهور بوده و بلکه به طور اجمال میتوانیم بگوییم: نقطۀ آغاز حرکت شتابنده به سوی ظهور است. جریان اربعین این ظرفیت را دارد که پایه ای ترین زیرساخت برای تحقق نهایی »تمدن توحیدی« باشد و لذا گسترش حرکت کاروانی اربعین در دوران معاصر،  عنایت الهی به ماست.

با این نگاه، شناخت اربعین و جایگاه آن و تلاش برای هرچه پرشورتر برگزار شدن آن،  وظیفه ای دینی و رسالتی تاریخی و تمدنی است. اگر ظرفیت های اربعین را نشناختیم و در راستای تحقق آن قدم برنداشتیم، چه بسا از قافلۀ منتظران حقیقی و زمینه سازان ظهور جا بمانیم و وقتی چشم باز کنیم و از این غفلت خارج شویم که دیگر فرصت جبران نباشد! خدا نکند که ما از این کاروان جا بمانیم یا اینکه با قدر ندانستن فرصت اربعین، ظرفیت هایی که می توانست به فعلیت برسد و ظهور امام زمان (عج) را تعجیل نماید، نادیده بگیریم و نعمتی با این عظمت، کفران نعمت شود و این مقدمه سازی و بسترسازی ظهور دچار تأخیر گردد!

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 208

کنگره : ‏‫‬‮‭BP41/5‏‫‭

دیویی : ‏‫‬‮‭‬‭297/9534

کتابشناسی ملی : 5873340

شابک : 978-600-441-247-6

سال نشر : 1398

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات