کتاب عاشورا - غزه

3 از 1 نظر

کتاب چاپی عاشورا - غزه

صفحات کتاب : 164

معرفی کتاب عاشورا - غزه

کتاب عاشورا - غزه درباره عاشورا و آرمان‌های نهضت‌های رهایی‌بخش و آزادی‌طلب، و اکنون پس از یک دهه با اشاره استاد کتاب عاشورا - غزه باز نشر گردیده است تا مبادا در بین روزمرگی‌ها آرمان عاشورا-غزه به حاشیه رانده شودموضوع کتاب عاشورا - غزه مصادف شدن عاشورای سال ۸۷ شمسی با جنگ ۲۲ روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه و کشتار بی‌امان مردم مظلوم آن است که در همان ایام علامه محمدرضا حکیمی دست به قلم شدند و این کتاب را تالیف کردند. در کتاب عاشورا - غزه استاد حکیمی به بازسازی شخصیت جوامع اسلامی با نگاهی به تمدن اسلامی پرداخته است و از سوی دیگر بر این که کشورهای اسلامی باید مشت محکم و واحدی در برابر استعمار باشند، تأکید کرده است.

درباره نویسنده کتاب عاشورا - غزه

محمدرضا حکیمی به عنوان فقیه، مجتهد شیعه، فیلسوف، متفکر و نویسنده شناخته می‌شود؛ مجاهدی خستگی‌ناشناس و مدافع آرمان‌ها و تعالیم مکتب وحی که زندگی‌اش در تبیین علمی مفهوم عدالت‌خواهی و مبارزه برای ستم‌زدایی از جوامع بشری، سپری شد. 

محمّدرضا حکیمی فرزند حاج عبدالوهاب در ۱۳۱۴ خورشیدی در مشهد چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران دبستان به حوزه علمیّه «نوّاب» وارد شد و در میان هم‌درسانِ خویش، خوش درخشید. به زودی در بسیاری از شاخه‌های علوم حوزوی و معارف دینی، «مرجع تحقیقِ» طلّاب جوان و کثیری از دانشجویان و جوانان در بیرون از حوزه شد. وی از محضر عالمانی چون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج سید محمّدهادی میلانی، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی، حاج میرزا احمد مدرّس، شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای و… کسب علم کرد و با بزرگانی همچون علّامه امینی، سیّد ابوالحسن حافظیان، شیخ علی اکبر الهیان و… مأنوس شد.

روزی زاده می‌شویم و روزی می‌میریم. این، وجه مشترکِ همه انسان‌ها و بلکه همه کائنات است؛ امّا زندگیِ راستین در سرنوشت جسم خاکی خلاصه نمی‌شود و سرشتی دیگر دارد. در مطالعه احوال بزرگان، باید به این نکته، توجّه داشت. هر انسانی را آغازی است و انجامی. کودکی و جوانی، میان‌سالی و پیری در زندگیِ همه بنی‌آدم تکرار می‌شود. این‌ها حیات ظاهری است و صورتِ زیستن. در ورای این سِیر طبیعی، سلوک روحیِ هر شخص است که او را به کام مرگ ابدی می‌کشاند و یا زندگِی جاودانه می‌بخشد. هرچند حیات ظاهری و سلوک روحانی، ارتباطی متقابل دارند لیکن اوّلی با مرگ جسم، متوقّف می‌شود و دیگری، فناناپذیر است. سطح زندگی، چندان ارجمند نیست، اگر عمق آن، ارجمند نباشد؛ اینها بخشی از نوشته محمدرضا حکیمی فرزانه و حکیم نامدار خراسان است؛ فردی که امام خمینی(ره) او را «جناب مستطاب ثقه‌الاسلام» خطاب می‌کنند و رهبر انقلاب وی را مشاوری خوب برای اهالی فرهنگ می‌دانند.


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب عاشورا - غزه

مشخصات کتاب عاشورا - غزه

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 164

کنگره : ‏‫‭BP41/5‏‫‭/ح8ع2 1390

دیویی : ‏‫‭297/9534

کتابشناسی ملی : ‎2‎3‎6‎1‎5‎0‎0

شابک : ‫‭978-964-397-734-4‮‮‬‬‬‬‬

سال نشر : 1390

نظرات درباره کتاب عاشورا - غزه