کتاب آینه ی جادو (جلد اول)

مقالات سینمایی

3 از 1 نظر

کتاب چاپی (چاپ قدیم)

توصیف مختصر : چاپ قدیم

خلاصه کتاب آینه ی جادو (جلد اول)

معرفی کتاب آینه ی جادو (جلد اول)

کتاب حاضر جلد اول از مجموعه سه جلدی آینه جادو است که مقالات سینمایی نویسنده در طی سال های 67 تا 69 را در بر می گیرد. تجربیات نویسنده در زمینه نویسندگی، کارگردانی و بالخصوص مونتاژ بوده است و خودش می گوید که کلمه به کلمه این حرف ها را در پای میز «موویلا» تجربه کرده است.

 و البته برای نگاشتن مقالاتی این چنین، فقط تجربه سینمایی نمی تواند کافی باشد. نگاه کتاب را از آن لحاظ که دارای هویتی فلسفی و مذهبی نیز هست می توان بدیع و بی سابقه دانست. 

عناوین بعضی از بخش های کتاب آینه ی جادو (جلد اول) عبارتنداز: جذابیت در سینما؛ مونتاژ به مثابه معماری سینما؛ آینه جادو؛ قاب تصویر و زبان سینما؛ جادوی پنهان و خلسه نارسیسی؛ زبان، تلویزیون و سینما، و اوقات فراغت؛ درباره ارتباطات؛ رمان، سینما و تلویزیون؛ تاملاتی در ماهیت سینما.

آینه ی جادو تنها کتابی است که در زمان حیات آوینی و با نظارت خود وی منتشر شده است. ماده ی اولیه ی مباحث کتاب، جزوه ای دانش گاهی بوده که برای یک ترم تدریس در مجتمع دانش گاهی هنر، توسط نگارنده فراهم شده بود که بعدها به صورت کنونی بسط پیدا کرد و در فاصله ی میان مهر ماه 1367 تا اردیبهشت ماه 1369 در فصل نامه ی سینمایی فارابی و ماه نامه ی سوره منتشر شد.

 کتاب آینه ی جادو (جلد اول)، ثمره ی تجربه ی ده سال مستند سازی آوینی است. اما آن چه این کتاب را از دیگر کتب سینمایی متمایز می سازد، نگاه فلسفی-عرفانی حاکم بر مباحث آن است. نگاهی که برای طرح آن، تنها داشتن تخصص سینمایی کافی نیست.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : شهید آوینی

کنگره : ‏‫‬‭‬‭PN1994‭‏‫‬‭‬‭/آ8 آ9 1390

دیویی : ‏‫‬‭‬‭791/43

کتابشناسی ملی : ‎2‎2‎4‎1‎8‎9‎8

شابک : 978-600-91768-0-9

سال نشر : 1390

نظرات