کتاب دانش مسلمین

3 از 1 نظر

کتاب چاپی دانش مسلمین

صفحات کتاب : 419

معرفی کتاب دانش مسلمین

در کتاب دانش مسلمین جایگاه علم و ارزش آن در نظر مسلمانان به خوبی نمایانده شده است در این نوشتار به روشنی به عمق و گسترش فرهنگ اسلام و فرهنگبانان حقیقی و وارسته پی خواهیم برد.

1- آیا می­ دانستید که حدود هزار سال پیش در شهر بغداد بیش از یکصد کتاب فروشی وجود داشته است؟

2- آیا می­ دانستید هزار سال پیش فقط و فقط فهرست کتاب های کتابخانه­ ی عمومی ری به 10 هزار جلد می­ رسیده؟

3- آیا می­ دانستید کتابخانه بصره به طالبان علم که در آنجا مطالعه می­ کردند مقرری و اعانه می­ داده؟

4- آیا می­ دانستید که وقتی مغولان بغداد را به ویرانی دادند سی و شش کتابخانه­ ی عمومی در آنجا بوده؟

5- آیا می ­دانستید بعضی بزرگان، چون «صاحب بن عبّاد» به قدر کتابخانه­ های اروپا کتاب داشته­ اند؟

6- آیا می ­دانستید که در آن زمان هیچ کس جرئت نداشت مال فراوان داشته باشد مگر آنکه با مال خود ادبیات و هنر را کمک کند؟

7- آیا می­ دانستید که مسلمین برای اولین بار اصول رسم بر سطح کره را شناختند؟

8- آیا می ­دانستید که این مسلمین بودند که با آمیزش جبر و هندسه، اصول هندسه تحلیلی دکارت را به وجود آوردند؟

9- آیا می­ دانستید که معادله سرعت توسط «ابوالوفای بوزجانی(قرن دهم میلادی)» کشف شده است؟

10- آیا می­ دانستید که مسلمین برای اولین بار به کروی بودن زمین و دوران آن به گرد محورش قائل شدند؟

و آیا می­ دانستید که تمامی سوالات بالا به طور غیر مستقیم از کتاب دانش مسلمین تالیف "محمدرضا حکیمی" انتخاب شده بود؟

علامه محمّدرضا حکیمی در مقدمه­­­­­ ی این کتاب شگفت انگیز می­ نویسد:

در کتاب دانش مسلمین، که در فرصتی بس آشفته و اندک، به گردآوری آن پرداختم سخن بر سر فرهنگ و دانش مسلمین است. من با نگارش این فصل ها نخواسته­ ام غروری بی جا بیافرینم، بلکه خواسته­ ام حماسه­ ای راستین را زمزمه کنم.

آنچه ما مسلمانان، درمایه­ ی علم و دانش و اندیشه و آزمون و فرهنگ و اخلاق، به جامعه­ ی بشر داده­ ایم، هسته­ ی اصلی همه­ ی چیزهایی است که امروز بشریت واجد آن ها گشته است، از علوم تجربی گرفته تا اخلاق، از فقه و حقوق گرفته تا فلسفه، از ادبیات تا مکانیک، از شناخت بیماری ها و کشف داروهای تازه تا نظام های سیاسی، ازآداب معاشرت فردی و صنفی تا سنّت دانشگاهی، از تربیت و نگاه داری پرندگان و دامداری تا استخراج آب های زیرزمینی و اصول آبیاری، از آداب کشورداری تا کشاورزی...

پس چگونه شده است که با این همه، با ما مسلمانان، این گونه به دشمنی برخاسته­ اند، نمی­دانم. شاید مسیحیت شان، یا وجدان انسانی شان، چنین چیزی را بر آنان فرض کرده است. غرب و مسیحیت مدیون اسلام است بی­ حرف. و اسلام، مظلوم غرب و مسیحیت است بی حرف.

درباره نویسنده کتاب دانش مسلمین

محمدرضا حکیمی به عنوان فقیه، مجتهد شیعه، فیلسوف، متفکر و نویسنده شناخته می‌شود؛ مجاهدی خستگی‌ناشناس و مدافع آرمان‌ها و تعالیم مکتب وحی که زندگی‌اش در تبیین علمی مفهوم عدالت‌خواهی و مبارزه برای ستم‌زدایی از جوامع بشری، سپری شد. 

محمّدرضا حکیمی فرزند حاج عبدالوهاب در ۱۳۱۴ خورشیدی در مشهد چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران دبستان به حوزه علمیّه «نوّاب» وارد شد و در میان هم‌درسانِ خویش، خوش درخشید. به زودی در بسیاری از شاخه‌های علوم حوزوی و معارف دینی، «مرجع تحقیقِ» طلّاب جوان و کثیری از دانشجویان و جوانان در بیرون از حوزه شد. وی از محضر عالمانی چون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج سید محمّدهادی میلانی، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی، حاج میرزا احمد مدرّس، شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای و… کسب علم کرد و با بزرگانی همچون علّامه امینی، سیّد ابوالحسن حافظیان، شیخ علی اکبر الهیان و… مأنوس شد.

روزی زاده می‌شویم و روزی می‌میریم. این، وجه مشترکِ همه انسان‌ها و بلکه همه کائنات است؛ امّا زندگیِ راستین در سرنوشت جسم خاکی خلاصه نمی‌شود و سرشتی دیگر دارد. در مطالعه احوال بزرگان، باید به این نکته، توجّه داشت. هر انسانی را آغازی است و انجامی. کودکی و جوانی، میان‌سالی و پیری در زندگیِ همه بنی‌آدم تکرار می‌شود. این‌ها حیات ظاهری است و صورتِ زیستن. در ورای این سِیر طبیعی، سلوک روحیِ هر شخص است که او را به کام مرگ ابدی می‌کشاند و یا زندگِی جاودانه می‌بخشد. هرچند حیات ظاهری و سلوک روحانی، ارتباطی متقابل دارند لیکن اوّلی با مرگ جسم، متوقّف می‌شود و دیگری، فناناپذیر است. سطح زندگی، چندان ارجمند نیست، اگر عمق آن، ارجمند نباشد؛ اینها بخشی از نوشته محمدرضا حکیمی فرزانه و حکیم نامدار خراسان است؛ فردی که امام خمینی(ره) او را «جناب مستطاب ثقه‌الاسلام» خطاب می‌کنند و رهبر انقلاب وی را مشاوری خوب برای اهالی فرهنگ می‌دانند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب دانش مسلمین

مشخصات کتاب دانش مسلمین

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 419

کنگره : ‏‫‬‭‬‭BP11/5‭‬ ‭/ع8‏‫‬‬‭‬‭‭‬‭ح83 1382‏‬

دیویی : ‏‫‬‭‬‭‬‭297/04

کتابشناسی ملی : ‭م‌82-34845

شابک : 964-799-077-4

سال نشر : 1382

نظرات درباره کتاب دانش مسلمین