کتاب خورشید مغرب

خلاصه

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 159

خلاصه کتاب خورشید مغرب

معرفی کتاب خورشید مغرب

کتاب خورشید مغرب، تلخیصی است از کتابی با همین نام از نگارنده که با موضوع مهدویت و با استناد به آیات، احادیث و روایات به نگارش درآمده و موضوعاتی از این دست را شامل می شود: ولادت امام زمان (عج)، شمایل و سیرت آن حضرت، غیبت صغری و کبری، نواب خاص و عام، ظهور حضرت مهدی (عج) از دیدگاه ادیان مختلف، نیز از دیدگاه اسلام، حضرت مهدی (عج) از دیدگاه علوم عقلی و تجربی، تکلیف منتظران در عصر غیبت.

نویسنده قبلا کتاب کم حجمی در پنجاه و یک صفحه و به همین نام نوشته بود کتاب خورشید مغرب گسترش یافته همان کتاب است. جناب آقای محمدرضا حکیمی با ادبیات زیبایی که حد مشترک تمام آثار ایشان است درباره میلاد، شمایل، غیبت، بشارت های آن حضرت در کتب پیشینیان، اهل سنت، شیعه، قرآن و اثبات وجودش از نظر علوم عقلی، علوم تجربی، فلسفه تربیتی، بررسی واژه انتظار سخن گفته است. این کتاب با عنوان "شمس المغرب" به عربی ترجمه شده است.

کتاب خورشید مغرب در تبیین غیبت حضرت ولی عصر(عج) و ابعاد گوناگون این حرکت و با هدف روشن ساختن ابعاد گوناگون غیبت امام زمان(عج) و وظایف منتظران واقعی در این زمان، به رشته تحریر درآمده است.

مولف این کتاب می کوشد ضمن طرح ابعاد گوناگونی از زندگی امام زمان(عج) چون تولد، غیبت و طول عمر ایشان، گفته های ادیان پیشین و نیز دیدگاه های کتاب های مسلمانان را درباره منجی عالم بشریت بررسی کند.

این نوشتار قصد دارد مفهوم متعالی و مسولیت ساز «انتظار» را در زمان غیبت توضیح دهد، که پس از مطالعه این کتاب می توان علاوه بر کسب اطلاعاتی در زمینه، زندگی امام زمان(عج) قبل و در زمان غیبت، به مسوولیت های اجتماعی و بایدهای دینی یک منتظر حقیقی حضرت قائم(عج) پی برد.

از دیگر تألیفات استاد حکیمی می توان کتاب های «ترجمه الحیاه»، «الهیات الهی و الهیات بشری»، «دانش مسلمین»، «شیخ آقا بزرگ تهرانی»، «میرحامد حسین»، «عاشورا، مظلومیتی مضاعف»، «عقل سرخ»، «بعثت، غدیر، عاشورا، مهدی؛ برای نوجوانان و جوانان»، «150 سال تلاش خونین؛ مجموعه مقالات»، «چشم بر خورشید؛ شبنمی از دریای فضائل امیرمومنان علی(ع)» و «قیام جاودانه؛ سخنی چند پیرامون "عاشورا"و آفاق آن» را نام برد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 159

کنگره : ‏‫‬‮‭BP51‏‫‭/ح‌8خ‌9013

دیویی : ‏‫‬‮‭297/959

کتابشناسی ملی : ‭م‌85-17661

شابک : 964-397-220-8‬‬‬

سال نشر : 1385

نظرات