کتاب جایی که خیابان ها نام داشت

3 از 1 نظر

کتاب چاپی جایی که خیابان ها نام داشت

صفحات کتاب : 264

معرفی کتاب جایی که خیابان ها نام داشت

کتاب جایی که خیابان ها نام داشت، داستانی عربی است که نویسنده آن با پرداخت مناسب شخصیت‌ها و توصیف عمیق‌ترین احساسات و افکار آن‌ها و همچنین با بیان دقیق جزئیات صحنه‌ها نگاشته تا خواننده را از ابتدا تا انتهای کتاب با خود همراه سازد. 

دلتنگی های یک مادربزرگ فلسطنی برای نوه اش که او را مجاب می کند به سرزمین اجدادی شان بازگردد. «من قدس را از دست دادم حیات. غم و اندوه به گلویم چنگ انداخته. همه اش روستا و خانه ام که از سنگ آهک ساخته شده بود، جلو چشمم است. همه اش رادیویی را که پدربزرگت از بازار قدیمی شهر خرید می بینم. رادیو را توی آشپزخانه گذاشته بودم. پنجره های قوس داری که رو به تپه ها باز می شد جلوی چشمم است. هر پنجره چارچوبی سنگی داشت. 

می توانم بوی درخت های یاس و بادامِ باغم را حس کنم و درختان زیتونی را که میوه اش چیده شده به یاد بیاورم... شش مایل بیشتر با قدس فاصله ندارم ولی نمی توانم به آنجا بروم. هیچ وقت مکانی را که توی آن به دنیا آمدم و خانه ای را که با لباس عروس واردش شدم نخواهم دید. درختانِ زیتونم حیات! چقدر دلم برایشان تنگ شده!... » این حرف ها دلتنگی های مادربزرگی است که برای نوه اش - حیات - بازگو می شود و باعث می شود این دختر نوجوان یک روز تصمیم بگیرد برای آوردن کمی خاک از زمین های اجدادیشان به فلسطین اشغالی برود.

گزیده کتاب جایی که خیابان ها نام داشت

 «ساعت شش و نیم صبح بود. جستی زدم از تختخواب پایین آمدم. به صورتم، که از شدت گرما سرخ شده بود. آب سرد زدم. پنکه در طول شب خاموش شده بود. شاید «بی‌بی زینم» آن را خاموش کرده بود؛ او حتی در شب‌های خفه و گرم تابستان هم با یک ملافه کلفت خودش را می‌پوشاند و می‌خوابید».

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب جایی که خیابان ها نام داشت

مشخصات کتاب جایی که خیابان ها نام داشت

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 264

کنگره : ‏‫PJA4882 ‭/ب437‏‫‬‮‭ح9041 1394

دیویی : ‏‫‬‭892/736

کتابشناسی ملی : 3736669

شابک : ‫‬‭978-600-6077-68-0‬

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب جایی که خیابان ها نام داشت