کتاب جامعه قرآنی

نه قارونی

3 از 1 نظر

کتاب چاپی جامعه قرآنی

صفحات کتاب : 48

معرفی کتاب جامعه قرآنی

کتاب جامعه قرآنی اقتباسی است از آثار علامه «محمدرضا حکیمی» (1314ه.ش) که در آن چگونگی شکل‌گیری یک جامعه براساس آموزه‌های قرآنی و اسلامی با ارائه سخنان و جملاتی کوتاه از آن آثار بررسی شده است. 

«جامع‌الاخبار»، «مستدرک الوسایل»، «سفینه البحار»، «غایه المرام» و... از جمله منابعی است که حکیمی در آثار خود از آن‌ها بهره جسته است. بر طبق مطالب این کتاب هدف بنیادین دین اسلام ساختن جامعه قرآنی است و این جامعه بر دو شالوده «توحید» و «عدل» استوار است، که در سخنان کتاب نیز به این دو قاعده پرداخته شده است.

درباره نویسنده کتاب جامعه قرآنی

محمدرضا حکیمی به عنوان فقیه، مجتهد شیعه، فیلسوف، متفکر و نویسنده شناخته می‌شود؛ مجاهدی خستگی‌ناشناس و مدافع آرمان‌ها و تعالیم مکتب وحی که زندگی‌اش در تبیین علمی مفهوم عدالت‌خواهی و مبارزه برای ستم‌زدایی از جوامع بشری، سپری شد. 

محمّدرضا حکیمی فرزند حاج عبدالوهاب در ۱۳۱۴ خورشیدی در مشهد چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران دبستان به حوزه علمیّه «نوّاب» وارد شد و در میان هم‌درسانِ خویش، خوش درخشید. به زودی در بسیاری از شاخه‌های علوم حوزوی و معارف دینی، «مرجع تحقیقِ» طلّاب جوان و کثیری از دانشجویان و جوانان در بیرون از حوزه شد. وی از محضر عالمانی چون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج سید محمّدهادی میلانی، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی، حاج میرزا احمد مدرّس، شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای و… کسب علم کرد و با بزرگانی همچون علّامه امینی، سیّد ابوالحسن حافظیان، شیخ علی اکبر الهیان و… مأنوس شد.

روزی زاده می‌شویم و روزی می‌میریم. این، وجه مشترکِ همه انسان‌ها و بلکه همه کائنات است؛ امّا زندگیِ راستین در سرنوشت جسم خاکی خلاصه نمی‌شود و سرشتی دیگر دارد. در مطالعه احوال بزرگان، باید به این نکته، توجّه داشت. هر انسانی را آغازی است و انجامی. کودکی و جوانی، میان‌سالی و پیری در زندگیِ همه بنی‌آدم تکرار می‌شود. این‌ها حیات ظاهری است و صورتِ زیستن. در ورای این سِیر طبیعی، سلوک روحیِ هر شخص است که او را به کام مرگ ابدی می‌کشاند و یا زندگِی جاودانه می‌بخشد. هرچند حیات ظاهری و سلوک روحانی، ارتباطی متقابل دارند لیکن اوّلی با مرگ جسم، متوقّف می‌شود و دیگری، فناناپذیر است. سطح زندگی، چندان ارجمند نیست، اگر عمق آن، ارجمند نباشد؛ اینها بخشی از نوشته محمدرضا حکیمی فرزانه و حکیم نامدار خراسان است؛ فردی که امام خمینی(ره) او را «جناب مستطاب ثقه‌الاسلام» خطاب می‌کنند و رهبر انقلاب وی را مشاوری خوب برای اهالی فرهنگ می‌دانند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب جامعه قرآنی

مشخصات کتاب جامعه قرآنی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 48

کنگره : ‏‫‭BP103/4‏‫‭/ح84ج2 1390

دیویی : ‏‫‭297/159

کتابشناسی ملی : 2681275

شابک : ‏‫‭978-964-397-795-5‬‬

سال نشر : 1390

نظرات درباره کتاب جامعه قرآنی