گزارش ناخوانده

از سرانجام یک مسیر

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 21.1 مگا بایت
صفحات کتاب : 624
25,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب «گزارش ناخوانده از سرانجام یک مسیر» با هدف بررسی جامع تحریم های کشور در حوزه های مختلف اقتصادی و روشن نمودن سرانجام مسیر مذاکره برای رفع آنها منتشر شد.

این کتاب کدام خلأ را پر کرده است؟
موضوع تحریم ها و راه صحیح مواجهه با آنها را شاید بتوان مهم ترین مسئله مطرح در فضای عمومی این سال های کشور دانست. ایران اسلامی هم اکنون در حال گذراندن تجربه ای تاریخی پیرامون میزان کارایی و موفقیت عملی مسیر رفع تحریم از طریق مذاکره است.

این کتاب قصد دارد با فراهم کردن شناخت نسبت به واقعیات موجود و جزئیات تعیین کننده در حوزه تحریم ها، و آشنا کردن خوانندگان با طراحی های پیچیده حقوقی، سیاسی، اقتصادی تحریم کنندگان در میز مذاکره و در میدان عمل، و نیز واکاوی دقیق تجربه توافق ژنو در رفع تحریم ها، سرنوشت مسیر رفع تحریم با مذاکره را به طرز ملموس و دقیقی روشن نماید.

انتشار این کتاب در شرایطی است که با وجود سابقه سی و چند ساله تحریم های کشورمان، تا کنون پژوهشی جامع پیرامون ساختار و تأثیرات عملی تحریم ها در حوزه های مختلف اقتصادی منتشر نشده بود. همچنین با وجود گذشت حدود یک سال و نیم از انعقاد توافق ژنو، هیچ گزارش مستندی از میزان تحقق تعهدات طرف مقابل و تأثیر این توافق در کاهش تحریم ها –یعنی در موضوعی که هدف اصلی ایران از ورود به مذاکرات است- وجود نداشت.

این کتاب به چه مباحثی می پردازد؟
بخش اول این کتاب که شامل 9 فصل است، به ساختار تحریم های اقتصادی کشورمان در حوزه های اصلی، یعنی حوزه های مالی-بانکی، نفتی، کالاهای اساسی، پتروشیمی، خودروسازی، هواپیمایی، کشتیرانی، و فلزات گران بها پرداخته، و در هر حوزه، علاوه بر احصاء و دسته بندی قوانین تحریمیِ مختلفِ اعمال شده، سابقه، اهمیت، و تأثیرات عملی آنها را مورد بررسی قرار داده، و برخی راهکارهای فعالین اقتصادی و مسئولین حوزه مربوطه برای بی اثر نمودن آن تحریم ها را ذکر نموده است.

همچنین در هر یک از حوزه های تحریمی مذکور، تعهدی که در توافق ژنو از طرف گروه 1+ 5 به کشورمان داده شده بود و میزان فایده واقعی آن، با بررسی مسائل زیر، مورد واکاوی موشکافانه قرار گرفته است:

- معنا، محدوده و اهمیت دقیق تعهد ذکر شده در متن توافق و نسبت آن با تحریم های اصلی آن حوزه
- توافقات صورت گرفته پیرامون جزئیات و نحوه اجرای آن تعهد (با استفاده از اسناد مختلف مربوط به توافق ژنو و مذاکرات اجرایی پس از آن)
- وقایع و اقدامات عملی صورت گرفته بعد از اجرای توافق، و میزان عملی شدن تعهدات 1+ 5
- میزان تغییر واقعی در وضعیت تحریم های آن حوزه، نسبت به قبل از توافق ژنو
- اظهارات دست اندرکاران آن حوزه اقتصادی پیرامون میزان فایده عملی امتیاز دریافت شده از 1+ 5
- موانع موجود بر سر راه مفید واقع شدن امتیاز دریافتی کشور از 1+ 5 در آن حوزه، و طراحی های قانونی و اجرایی گسترده طرف مقابل در این زمینه

در بخش دوم کتاب، نقشه تحریم های صورت گرفته علیه کشورمان از ابتدای انقلاب تا کنون تبیین گردیده است. این بخش ابتدا در سه فصل، به قوانین تحریمی وضع شده علیه کشورمان توسط آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت می پردازد. اهداف، مفاد، سیر تاریخی، ویژگی ها، علل وضع، میزان اهمیت، و شرایط لغو این تحریم ها، و ارتباط این سه مجموعه تحریم با یکدیگر، در این سه فصل مرور شده اند.

فصل چهارم از بخش دوم کتاب، این موضوع را مورد واکاوی قرار می دهد که کدام یک از تحریم های مذکور، «مرتبط با هسته ای» هستند و در صورت انجام توافق نهایی احتمال برداشته شدن آن ها وجود دارد.

در واقع بخش دوم کتاب، تمرکزی حقوقی بر قوانین تحریم صورت گرفته است، تا مکمل بخش اول کتاب باشد که تمرکزی اقتصادی بر وضعیت تحریم ها در صحنه عمل دارد.

بخش آخر کتاب نیز حاوی پنج ضمیمه است. این ضمائم عبارت اند از: «جدول اسناد رسمی منتشر شده توافق ژنو»، «ترجمه رسمی وزارت خارجه از برنامه مشترک اقدام، به همراه اشکالات آن»، «فهرست تعهدات ایران در توافق ژنو و وضعیت اجرای آنها»، «جدول تطبیقی مرکز تحقیقات کنگره آمریکا از تحریم های ایران»، «تبلیغات گسترده روزنامه های کشور پیرامون رفع تحریم ها با توافق ژنو».

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 624

کنگره : ‏‫‬‭HF1586/4

دیویی : ‏‫‬‭330/95670955

کتابشناسی ملی : 6124012

شابک : ‏‫‭978-600-820017-8‬‬

سال نشر : 1399

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات