کتاب سفر به روایت سرفه ها

3 از 1 نظر

ناشر: صریر

نویسنده:

کتاب چاپی سفر به روایت سرفه ها

صفحات کتاب : 208

معرفی کتاب سفر به روایت سرفه ها

کتاب سفر به روایت سرفه ها؛ سفرنامه هیروشیما، سفرنامه ای به قلم حمید حسام، از نویسندگان دفاع مقدس، است که سفر جانبازان شیمیایی و اعضای موزه صلح تهران به توکیو و هیروشیما در تابستان 1391 را روایت می کند.

حمید حسام برای شرکت در مراسم سالگرد حمله اتمی آمریکا به هیروشیما به دعوت گروه پل از ژاپن و هماهنگی انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی ایران به هیروشیما سفر کرده است.

در این سفر اعضای این انجمن و تعدادی از جانبازان شیمیایی حسام را همراهی می کنند و کتاب ماحصل دیده ها و شنیده های وی در ژاپن و به ویژه هیروشیماست. نویسنده در این سفر 8 هشت روزه به تک تک لحظات ارج نهاده و کار خود را از ابتدای سفر با خاطره نویسی آغاز کرده است.

حمید حسام در مقدمه کتاب سفر به روایت سرفه ها می نویسد: «رفتن به سفر و (سیروا فی الارض) اول بارم نبود و شاید نیست. اما این سفر با سفرهای قبلی ام تفاوت ماهوی داشت. چرا که باید نفس به نفس جانبازان شیمیایی می دادم و به سرزمینی می رفتم که امواج هسته ای در 67 سال پیش برای اولین بار، تن تاریخ را سوزاند و من ناخواسته، مشق ناصر خسروی بر گردنم آمد و با شنیدن نام هیروشیما به عمق فاجعه پرتاب شدم و در مواجه با سونامی آتش نه می توانستم و نه می خواستم ناصرخسرو باشم.

باید خودم را در آن هیاهو پیدا می کردم. آن خودی که با سرفه ها زندگی کرده بود و طعم گاز خردل را می شناخت. پس باید سفرنامه را رنگی دیگر می زدم؛ نه بر سیاق تقلید و تکرار، بل سفرنامه ای که پژواک فریاد خاموش سرفه های جانبازان شیمیایی است.»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب سفر به روایت سرفه ها

مشخصات کتاب سفر به روایت سرفه ها

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 208

کنگره : ‏‫D767/25‭‬ ‭/ھ9‏‫‭ح5 1391

دیویی : ‏‫‭940/5425

کتابشناسی ملی : 3109613

شابک : ‫‭978-600-5156-97-3‬‬

سال نشر : 1391

نظرات درباره کتاب سفر به روایت سرفه ها