1 / 3

شرح صدر

سیری در زندگی، زمانه و اندیشه استاد شهید آیت الله سیدمحمدباقر صدر


خرید کتاب شرح صدر

نوع محصول: کتاب چاپی
50,000 تومان 21٪
39,500 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب شرح صدر، ترجمه کتاب «شهید الاُمة و شاهدُها» اثر شیخ محمدرضا نعمانی از شاگردان و همراهان شهید سید محمدباقر صدر است. او تنها کسی بود که توانست به دور از چشم مزدوران بعثی در دوران حصر، همراه شهید صدر و خانواده اش باشد و این فرصت استثنایی سبب شد او تنها کسی باشد که روایت هایی دست اول را از یکی از مهم ترین دوره های زندگانی آن شهید والامقام ثبت و ضبط کند.

در این کتاب تلاش شده است با ترجمه ای روان و تنظیم دوباره عناوین و چینش کتاب، اثری مناسب خوانندگان فارسی زبان فراهم شود و به همین منظور در مواردی توضیحاتی از سوی مترجم نیز درباره برخی از نکات مبهم برای خوانندگان ناآشنا به فضای عراق در دوران حیات شهید صدر و اوضاع رژیم بعث به کتاب افزوده شده است.

کتاب شرح صدر در هشت فصل و با استفاده از متن ده ها نامه و پیام از شهید صدر به شرح زندگی پرفرازونشیب و سراسر شگفتی و شکوه استاد شهید آیت الله سید محمدباقر صدر پرداخته است. فصل های این کتاب عبارت اند از:

خاندان صدر؛
شخصیت علمی شهید صدر؛
شخصیت اخلاقی شهید صدر؛
حوزه و مرجعیت در زندگی شهید صدر؛
اندیشۀ سیاسی و جهادی شهید صدر؛
مبارزه با حکومت بعث؛
شهید صدر و انقلاب اسلامی ایران؛
از حصر تا شهادت.


شیخ محمدرضا نعمانی در مقدمه کتاب شرح صدر می نویسد:
هنوز آن عصری را که با استاد بالای پشت بام منزلشان رو به گنبد منور حرم امیرالمؤمنین علیه السلام نشسته بودیم به یاد دارم. به خودم جرئت دادم و از این آرزو با او صحبت کردم و گفتم: «من احساس می کنم باید خودتان زندگینامه تان را بنویسید. شما بهتر از هر کس دیگری می توانید این کار را بکنید، چون سیرۀ علمی و سرگذشت جهادی و سختی های زندگی شما به گونه ای است که اگر کسی غیر از خودتان آنها را بنویسد، باورش برای دیگران سخت است».

نمونه هایی از این اتفاقات را هم برشمردم و گفتم: «اهل بیت علیهم السلام هم بارها به دلیل ضرورت هایی از خودشان سخن گفته اند و مثلاً امیرالمؤمنین علیه السلام بر فراز منبر از خودش و پیشینۀ جهادش در راه اسلام سخن گفت. امام حسین و امام سجاد علیهماالسلام هم همین کار را کردند و این کارها هرگز به خودخواهی و شهرت طلبی تفسیر نشد. درباره شما هم چنین نخواهد شد؛ به ویژه اینکه شما معتقدید پایان کارتان شهادت خواهد بود».

شهید صدر با اندکی درنگ، پاسخ داد: «خون من سرگذشت مرا شرح خواهد کرد. من جز خدمت به اسلام چیز دیگری نمی خواهم و امروز اسلام به خون من بیشتر از شرح حالم نیاز دارد؛ اما تو که سال ها با من زندگی کردی و در این ابتلائات حضور داشتی و در مراحل مختلف مبارزه بودی، اگر خدا خواست و زنده ماندی چیزهایی که دیدی و شنیدی را بنویس».

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

نظرات