کتاب تمثیلات اخلاقی و تربیتی (جلد دوم)

3 از 1 نظر

کتاب چاپی تمثیلات اخلاقی و تربیتی (جلد دوم)

صفحات کتاب : 160

معرفی کتاب تمثیلات اخلاقی و تربیتی (جلد دوم)

در کتاب تمثیلات اخلاقی و تربیتی (جلد دوم) تمام موضوعات مطرح در دین با ذکر مثال برای مخاطب تبیین و محسوس می‌شود به طوری که مخاطب به راحتی سخت‌ترین مباحث دینی را می‌فهمد.

علاوه بر آن، مثال آوردن در مسائل باعث نفوذ زیاد آن مسئله در ذهن هر مخاطبی می‌شود و این مهمترین مسئله برای انتشار این مجموعه است. این مجموعه با موضوعات اخلاقی و تربیتی می‌پردازد. مرحوم آیت الله حائری شیرازی در این مجموعه همچون دیگر آثارش موضوعات را از منظر آیات و روایات و عقل مورد بحث، بررسی و تعمیق قرار داده است.

تمثیل یعنی درک نطق اشیاء. همۀ اشیاء ناطق اند. همه چیز، پیام دارد. اساس تمثیل این است که انسان نطق و پیام اشیاء را متوجه شود …

زبان تمثیل، زبانی است گویا، شیوا و رسا. مثال، اگر مناسب باشد و با دقت و هوشیاری بکار گرفته شود، عمق مطلب را مجسم می‌کند، تاریکی‌های آن را می‌زداید، تطبیق می‌دهد و نکات مبهم و دشوار آن را روشن و آسان می‌سازد …

اگر مفاهیم دینی را با هنر تمثیل عرضه کنیم، اسلام با اقتدار بیشتری در عالَم مطرح می‌شود و بیانات ائمه علیهم السلام بهتر درک می‌شود. 

در مجموعه تمثیلات اخلاقی و تربیتی می خوانیم

«بیهوشی در هنگام جراحی: تحمل جراحی و دردهای آن در حالت عادی ممکن نیست و برای عموم مُحال است. از این رو، باید بیمار را پیش از جراحی بیهوش کنند تا در حالی که توجه او از موضوع درد و خود درد منقطع شده است، معالجه شود.

خروج از «خود»، در حقیقت جان کندن است، و تحمل این جان کندن بسیار مشکل یا مُحال است و برای آنکه انسان سختی جان کندن را احساس نکند، باید در یک حال بی‌حسی نسبت به دنیا باشد؛ به عبارت دیگر باید همان مستی‌ای که در عرفان مطرح است برای فرد پیش آید تا توجه او به دنیا منقطع شود»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب تمثیلات اخلاقی و تربیتی (جلد دوم)

مشخصات کتاب تمثیلات اخلاقی و تربیتی (جلد دوم)

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : تمثیلات

صفحات کتاب : 160

کنگره : ‭BP10/5‬

دیویی : ‭297/9534‬

کتابشناسی ملی : 6210541

شابک : 978-964-531-127-6

سال نشر : 1399

نظرات درباره کتاب تمثیلات اخلاقی و تربیتی (جلد دوم)