کتاب ارعاب از ارتکاب جرم به واسطه مجازات به صورت علنی

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 446.7 کیلو بایت
صفحات کتاب : 119

خلاصه کتاب ارعاب از ارتکاب جرم به واسطه مجازات به صورت علنی

ارعاب از ارتکاب جرم به واسطه مجازات به صورت علنی 

 کتاب ارعاب از ارتکاب جرم به واسطه مجازات به صورت علنی نوشته ی رسول ملکی، زینب ملکی و سمیه بگ زاده به بررسی اجرای مجازات برای ارعاب و ترساندن دیگران از ارتکاب به جرایم مختلف می پردازد.

برنامه تربیتی اسلام برای رهایی انسانیت از گمراهی، فساد و تباهی پی ریزی شده است و قبل از هر چیز به تزکیه نفوس و تربیت انسان پرداخته و به انسان صلاح تقوا و عبادت را هدیه داده است تا ریشه مفاسدی همچون خودپسندی، حب ذات، غرور توسط این خلیفه الهی خشکانده شود و راه سعادت و کمال به روی وی باز گردد.

از سوی دیگر اصلاح محیط را مدنظر قرار می دهد و ادوات و آلات جرم و جنایت و فساد مانند ناعدالتی ها، قمارخانه و سایر مراکز فساد و فحشا را به طور کامل از صفحه اجتماع محو کند تا زمینه رشد و تعالی انسان ها فراهم آید و زمینه جرم و جنایت به کلی ریشه کن شود.
اهداف نظام جزایی در اسلام متعدد است که مهم ترین شان عبارتند از: اجرای عدالت، حراست از ارزش ها، پاسداری از حقوق افراد و احترام به آزادی آنان، تأمین امنیت و حفظ نظم عمومی، پیشگیری از ارتکاب جرم، تهذیب نفوس و اصلاح افراد جامعه، ارعاب دیگران، تطهیر و آمرزش گناهان، کفّاره ذنوب و حفظ گناهکار از عذاب آخرت.

گرایش به عدالت و تلاش در جهت استقرار نظم و امنیت در ابعاد فردی و اجتماعی از اصول زیربنایی نظام حقوقی اسلام می باشد. بر این اساس می توان گفت که مجازات از دیدگاه اسلام در راستای تأمین عدالت کیفری تشریح شده و این عدالت در قصاص کاملاً محسوس و قابل درک است، چرا که نظام اجتماعی و نیاز فطری و ذاتی انسان اقتضاء می کند که جانی را بوسیله اجرای قصاص از تکرار اعمال مشابه و همچنین مجنی علیه یا وابستگان و اطرافیان وی را از انتقام گیری های جاهلانه و متعصبانه باز داشته و امنیت و آرامش را به جامعه باز گردانیم و در اجتماعی که عدالت حکم فرما نباشد، آن اجتماع بزودی از هم پاشیده خواهد شد.

بنابراین عدالت حکم می کند که از طرفی خادمین و نیکوکاران مورد تشویق قرار بگیرند و مجرمین و بدکاران تنبیه شوند، و از طرف دیگر مجازات هر یک از مجرمین را نیز متناسب با جرم او در نظر گرفته و او را به نسبت اهمیت خطایش تنبیه می کنیم و این توجه به آن بخش از کیفرهای اسلامی دارد که مبارزه با معصیت و گناه است در حالی که شخصیت بزهکار مورد توجه قرار می گیرد حمایت از جامعه انسانی است و در جرائمی منظور می شود که حیات اجتماع را با خطر مواجه سازد و مرتبط با مصالح جمع باشد.

 در بخشی از کتاب ارعاب از ارتکاب جرم به واسطه مجازات به صورت علنی می خوانیم:

 یکی از آثار و اهداف مجازات های اسلامی تهذیب و تطهیر مجرمین است. به استناد بعضی از منابع اسلامی، کسی که به دلیل ارتکاب جرم در این عالم مجازات شود در عالم دیگر برای ارتکاب این عمل مجازات نخواهد شد و در بعضی از تعابیر آمده است که خداوند، کریم تر از آن است که کسی را دوباره برای انجام عملی مجازات نماید.

در بعضی از جرایم مربوط به حق الله توبه تنها کافی است و لازم نیست که مجرم خود را در معرض عقوبت دنیوی نیز قرار دهد، ولی در جمعی دیگر از جرایم، مانند جرایم مربوط به حق الناس توبه واقعی مستلزم اینست که مجرم خود را به اولیای دم معرفی کند و حاضر شود که مجازات دنیوی در مورد او اجرا گردد و این خود توبه واقعی یا نشانه یک توبه واقعی است.

نگاه اسلام به مجرم نگاهی از روی ترحم و دلسوزی است و مجرم تنها استحقاق یکبار مجازات را دارد و از هر گونه توهین و تحقیر مصون است. این موضوع حاکی از نگاه انسانی نظام کیفری اسلام به فردی است که مجازات جرم ارتکابی اش را تحمل نموده است. زیرا مجرم با تحمل مجازات انسانی پاک و تطهیر شده است.

به عنوان نمونه طبق روایتی جمعی از سارقان نزد امیرالمومنین (ع) آوردند و آن حضرت با توجه به اثبات جرم سرقت مستوجب حد مجازات قطع دست را در حق ایشان اجرا نمود و سپس فرمود ای قنبر «جراحت آنان را مداوا کن و به وضع آنان با نیکویی رسیدگی نما و وقتی جراحت شان بهبود یافت به من خبر بده.»

هنگامی که زخم دست ان بهبود یافت او خبر را به اطلاع حضرت رسانید، حضرت فرمود برو به هر کدام لباس بده و نزد من بیاور، قنبر نیز چنین کرد و آنان را با زیباترین هیات نزد حضرت آورد. حضرت لحظاتی به زمین خیره شد و فرمود: «خداوند طبق کتاب و سنت نبی تو بر ایشان حد را جاری ساختم. پس رو به ایشان کرد و گفت اگر توبه کنید روز قیامت دست هایتان به شما ملحق خواهد شد. پس به قنبر گفت «ایشان را تجهیز کن و به سرزمین خود بازگردان»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 119

کنگره : K5103‏‫‬‭‏‫‭/م8‮الف‬4 1397

دیویی : 364/601

کتابشناسی ملی : 5501419

شابک : 978-622-95219-3-9

سال نشر : 1397

نظرات