زندگی نامه میرزا کوچک خان جنگلی در یک نگاه

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 240.6 کیلو بایت
صفحات کتاب : 80
10,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

زندگی نامه میرزا کوچک خان جنگلی در یک نگاه 

 کتاب زندگی نامه میرزا کوچک خان جنگلی در یک نگاه به قلم نوید رحیمی و شاه مراد مرادی، ابتدا خصوصیات و ویژگی های میرزا کوچک خان و سپس نهضت جنگل و وقایع دورۀ قاجاریه را به رشته تحریر درآورده است.

میرزا کوچک خان جنگلی متولد 1257 مبارز انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل، یک انقلابی ایرانی و از سرداران معروف گیلک به شمار می رفت و از اهالی رشت بود.

او در جوانی هنگامی که به تحصیل دینی می پرداخت، جزئی از نیروهای انقلابی نیز بود که در جریان نهضت مشروطیت توانستند تهران را فتح کنند. پس از این جریان به دیار خود بازگشت و رهبری گروهی که قصدشان آزاد کردن ایران از اشغال روسیه بود را بر عهده گرفت. گروهی که بعد ها نهضت جنگل نام گرفت.

او هنگامی که در یکی از جنگ ها تصمیم به عقب نشینی گرفت به دلیل یخ زدگی در کوه های تالش درگذشت. 

 در بخشی از کتاب زندگی نامه میرزا کوچک خان جنگلی در یک نگاه می خوانیم: 

 در جریان مقاومت مردم، یکی از فصول این مقاومت و از اوج های آن، قیام خیابانی در 1920 در آذربایجان است. خطیب و مجاهد فداکار، شیخ محمد خیابانی فرزند حاج عبدالحمید خامنه ای، بازرگان زاده و پیشنماز یکی از مساجد تبریز، از شرکت کنندگان سرشناس جنبش مشروطه و وکیل مجلس دوم، مدیر روزنامه "تجدد" ارگان فرقه دموکرات که وی رهبر آن بود، این قیام را در شهر تبریز درسال 1920 آغاز کرد.

عمل او که در عین حال مقابله جدی با کابینه وثوق الدوله بود، این کابینه را بسوی سقوط برد. قیام، شهرهای تبریز، ارومیه، خوی، اردبیل، مراغه، سلماس و زنجان را در برگرفت، ولی این قیام به دست عمال انگلیس و با حیله گری مخبرالسلطنه و در اثر نقاط ضعف و اشتباهات سران قیام، علیرغم پایداری دلیرانه و حماسی رهبرآن، ناکام ماند و آذربایجان که آنرا خیابانی "آزادیستان" نام نهاده و خود مختاری آن را در برنامه خود گنجانده بود، باردیگر به چنگ دشمنان آزادی افتاد: 11 سپتامبر مخبرالسلطنه و اسمعیل خان فضلی فرمانده قزاق و فرستاده رضا خان، نقشه خفه کردن جنبش را چیدند و سیصد خانه اعضاء فرقه دموکرات را غارت کردند.

چهاردهم سپتامبر 1920 پیشوای خیزش آذربایجان خیابانی در مخفیگاه خود در خانه شیخ حسن میانه چی به چنگ دشمن افتاد و پس از یک مقاومت مسلحانه دلیرانه به دست نیروهای ارتجاع کشته شد.

در اثر انقلاب اکتبر، جنبش جنگل موفق شده بود از چارچوب محدود خود خارج شود و از سوئی تا آستارا و خلخال و از سوی دیگر تا دشت ترکمن را زیر نظارت خود درآورد، ولی واکنش نیروهای استعماری انگلستان این موفقیت ها را موقتا دوباره به عقب زده بود. سقوط حکومت مساواتیست ها درباکو (29 آوریل 1920) جنبش جنگل را بار دیگر وارد مرحله جدی تازه ای از بسط و نفوذ خود ساخت.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 80

کنگره : ‏‫‬‮‭DSR1471‏‫‭/ر3ز9 1397

دیویی : ‏‫‬‮‭‬‭955/0752045‬‬

کتابشناسی ملی : 554۵499

شابک : 978-622-6538-02-2

سال نشر : 1397

نظرات