قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 297.2 کیلو بایت
صفحات کتاب : 218
10,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات 

 کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات نوشته پریسا گنجی به بررسی اوضاع اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ساسانیان در دوران قباد و انوشیروان پرداخته است.

تاریخ در واقع یادآوری حوادث، رویداد ها، بدبختی ها، عظمت و انحطاط یک ملت است و شخصیت ملی آن را در گذشته و حال نشان می دهد. همانطور که اگر فردی حافظه خود را از دست دهد، شخصیت و هویت خود را نیز از دست می دهد. یک ملت هم اگر از تاریخ خود مطلع نباشد بنابراین بر شخصیت قبلی خود نیز واقف نخواهد بود.

دوران قباد و انوشیروان که محدوده ی زمانی 94 ساله از تاریخ ایران قبل از اسلام از دهه ی آخر قرن پنجم تا سال 579 میلادی یعنی سال مرگ خسرو انوشیروان را دربرمی گیرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ساسانیان که آخرین سلسله از دوران باستان ایران می باشند. دارای مزیت های فرهنگی و تمدنی، سیاسی و اقتصادی تأثیر گذاری در دنیا بعد از خود بوده اند قسمت اعظم این فرهنگ و تمدن موضوع این اثر علمی است.

بیشتر مورخان امروزه عصر انوشیروان را عصر درخشان تاریخ و فرهنگ و تمدن سرزمین ایران قلمداد می کنند بخش نخست این کتاب مربوط به اوضاع سیاسی ایران در عهد انوشیروان می باشد و خصوصاً فتوحات و اصلاحات نظامی او مورد بررسی قرار گرفته است و در بخش دوم به بررسی اوضاع اجتماعی و اقتصادی با تأکید بر اقدامات و اصلاحات اجتماعی و مالیاتی و تبعات آن ها بر جامعه ایران که باعث رضایتمندی عموم مردم و رشد ثروت و قدرت کشور گردید پرداخته شده است.

در بخش سوم اوضاع دینی – مذهبی جامعه ایران در عهد انوشیروان و موقعیت دین رسمی کشور در برخورد با سایر ادیان مورد کنکاش قرار گرفته و در پایان همین بخش ویژگی های شخصیتی و کشور داری و عظمت کشور ایران در پادشاهی انوشیروان مورد پژوهش قرار گرفته است.

 در بخشی از کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات می خوانیم:

 دوران حکومت قباد و خسرو اول انوشیروان (411- 579 م) از مراحل بسیار مهم دوره ی سلسله ی ساسانیان محسوب می شود. این دوره با وقوع مهم ترین جنبش اجتماعی و دینی شناخته شده ی عصر ساسانیان شروع شد و با اجرای مهم ترین اصلاحات اجتماعی و اداری آن دوره خاتمه یافت. وقوع هر دو حرکت فوق نشانه ی وجود مسائل و مشکلات مهمی در ساختار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه عصر ساسانی است. موفقیت جنبش اجتماعی حکایت از عمق مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی دارد و برنامه های عهد انوشیروان تاکید بر حل آن مشکلات است. از طرف دیگر عهد انوشیروان را دوره ی درخشش تمدن و آخرین دوره شکوفایی نظام ساسانیان نیز باید دانست چه بعد از انوشیروان دوره انحطاط این سلسله آغاز گردید این انحطاط نیز ریشه در تحولات و مسائل دوره قباد و انوشیروان داشته است.

حال بررسی اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی عصر قباد و انوشیروان مهم ترین مسأله تاریخی آن دوره بنظر می رسد زیرا وقوع جنبش اجتماعی و تلاش حکومت با روش اصلاحی و نظامی برای حل آن، و پیروزی های نظامی در برابر کشورهای همسایه همه از بطن همان اوضاع و ساختار سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بر آمده است. نگاهی نو به این مسائل تایخی مسئله اصلی تحقق حاضر است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 218

کنگره : ‏‫‬‮‭DSR403‭‏‫‬‮‭/گ9ق2 1397

دیویی : ‏‫‬‮‭955/03

کتابشناسی ملی : 5528977

شابک : ‭978-622-95219-9-1‬

سال نشر : 1397

نظرات