کتاب پاره ای از ضرب المثل های رایج در لهجه مردم زیبد

3 از 1 نظر

ناشر: آرسس

نویسنده:

ویراستار: حمیدرضا رضوانی اول

کتاب الکترونیکی پاره ای از ضرب المثل های رایج در لهجه مردم زیبد

حجم دانلود: 510.3 کیلو بایت
صفحات کتاب : 144

پاره ای از ضرب المثل های رایج در لهجه مردم زیبد

ضرب المثل ها در بردارنده ی مفهوم بزرگی که اغلب اخلاقی و اجتماعی می باشد، هستند و در اعتراض به ویژگی بداخلاقی یا نابسامانی اجتماعی گفته شده است.

 این ها را مردمانی گفته اند که به خاطر دوست داشتن فضایی عاری از بدی و ریاکاری و فساد و بداخلاقی و کج فهمی و یا برای فرونشاندن خشم خود و ابراز نفرت نسبت به برخی نابسامانی ها و بیداری و تنبیه هم نوعان، آنچه را در دل داشته اند، در قالب عباراتی کوتاه و پرمعنی به نام مثل آورده اند و از طریق هزل و شوخی و یا انتقاد و طعن و تمسخر سعی کرده اند که ما را در زندگی بیدار و هوشیار کنند.

 برخی از ضرب المثل های به کار رفته در لهجه ی زیبد، هم با ضرب المثل های رایج در زبان فارسی یکسان است و به خاطر استعمال زیاد آن در لهجه، در این کتاب ذکر شده است. برای آوردن ضرب المثل ها، ملاک، استعمال آن در لهجه ی زیبد بوده است. البته ضرب المثل هایی که خیلی خاص زیبد است و در فرهنگ امثال و حکم دیده نشده، هم وجود دارد، که همگی در کنار هم آورده  شده است. ضرب المثل ها، بنا بر ویژگی های جغرافیایی، اختصاصات قومی و فرهنگی و آداب و سنن به وجود می آید، نشر می یابد و استعمال می شود.

 در میان ضرب المثل هایی که در صفحات آینده، مورد کنکاش قرار خواهند گرفت، تاثیر منطقه ی جغرافیایی و برخی آداب کاملا مشهود است. در میان برخی از کلمات هم، کلماتی به کار برده شده است که کاملاً با زندگی مردم روستا عجین بوده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب پاره ای از ضرب المثل های رایج در لهجه مردم زیبد

مشخصات کتاب پاره ای از ضرب المثل های رایج در لهجه مردم زیبد

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 144

کنگره : PIR3024‭‬ ‭/ز960‏‫‬‭ع3 1396

دیویی : 398/9‮فا

کتابشناسی ملی : 4862586

شابک : 978-600-8497-42-4

سال نشر : 1396

نظرات درباره کتاب پاره ای از ضرب المثل های رایج در لهجه مردم زیبد