کتاب قانون صدور چک

براساس قانون جدید

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 101.5 کیلو بایت
صفحات کتاب : 30

خلاصه کتاب قانون صدور چک

معرفی کتاب قانون صدور چک

به نویسندگی نادر دهقان دهنوی، محمدرضا سلطانی به موضوعات کاربردی درباره ی چک و مسائل حقوقی آن پرداخته و مجموعه ای است از آخرین تغییرات قانون چک که به صورت کامل و جامع و با بیانی ساده منتشر شده.

چک تنها مدرک بازرگانی است که برای وصول آن سه مرجع حقوقی، جزایی و ثبتی پیش بینی شده و همین موضوع باعث شده تا از مقبولیت ویژه ای برخودار باشد.

قانون، چک را به عنوان سند رسمی معتبر می سازد و طبق قانون چک در ایران، شخص باید در زمان نوشتن چک به اندازهٔ مبلغ مندرج در آن در حساب خود وجه نقد، اعتبار یا پشتوانهٔ قابل تبدیل به وجه نقد داشته باشد.

البته امروزه این قانون معمولاً در مبادلات پولی ای که به وسیلهٔ چک انجام می شود، رعایت نمی گردد و در نتیجه در چند سال اخیر تعداد افرادی که به دلیل چک برگشتی - یعنی چکی که در تاریخ مشخص شده، مقدار وجه وعده داده شده را تأمین نکند - به زندان می افتند رو به افزایش گذاشته  است.

در بخشی از متن کتاب قانون صدور چک می خوانیم

ماده 1: (الحاقی 1372٫8٫11) انواع چک عبارتند از:1. چک عادی، چکی است که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادر کننده آن ندارد.

2. چک تایید شده، چکی است که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت وجه آن تایید می شود.

3. چک تضمین شده، چکی است که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می شود.

4. چک مسافرتی، چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هر یک از شعب آن بانک توسط نمایندگان و کارگزارن آن پرداخت می گردد.

تبصره: (الحاقی 13/8/1397) - قوانین و مقررات مرتبط با چک حسب مورد، راجع به چک هایی که به شکل الکترونیکی (داده پیام) صادر می شوند نیز لازم الرعایه است. بانک مرکزی مکلف است ظرف مدت یک سال پس از لازم الاجراء شدن این قانون، اقدامات لازم در خصوص چک های الکترونیکی (داده پیام) را انجام داده و دستور العمل های لازم را صادر نماید.

ماده 2: چک های صادر عهده بانک هایی که طبق قوانین ایران در داخل کشور دایر شده یا می شوند همچنین شعب آن ها در خارج از کشور در حکم اسناد لازم الاجرا است و دارنده چک در صورت مراجعه به بانک و عدم دریافت تمام یا قسمتی از وجه آن به علت نبودن محل یا به هر دلیل دیگری که منتهی به برگشت چک و عدم پرداخت گردد می تواند طبق قوانین و آیین نامه های مربوط به اجرای اسناد رسمی وجه چک یا باقیمانده آن را از صادر کننده وصول نماید.

برای صدور اجراییه دارنده چک باید عین چک و گواهی نامه مذکور در ماده 4 و یا گواهی نامه مندرج در ماده 5 را به اجرای ثبت اسناد محل تسلیم نماید.

اجراء ثبت در صورتی دستور اجرا صادر می کند که مطابقت امضای چک با نمونه امضای صادر کننده در بانک از طرف بانک گواهی شده باشد.

دارنده چک اعم از کسی که چک در وجه او صادر گردیده یا به نام او پشت نویسی شده یا حامل چک (در مورد چک های در وجه حامل) یا قائم مقام قانونی آنان.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 30

کنگره : ‏‬KMH939‬ /آ28‏‬ 1398

دیویی : 6/55096‬‬

کتابشناسی ملی : 5501226

شابک : 978-622-6055-93-2

سال نشر : 1398

نظرات