کتاب وضعیت حقوقی پیوند اعضاء

(با مطالعه تطبیقی حقوق آمریکا)

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 534.2 کیلو بایت
صفحات کتاب : 154

خلاصه کتاب وضعیت حقوقی پیوند اعضاء

معرفی کتاب وضعیت حقوقی پیوند اعضاء

 به قلم امیرحسین محبی، به مطالعه ی شرایط و نظام حقوقی پیوند عضو در کشور ایران و ایالات متحده ی آمریکا می پردازد.

پدیده ی نوینی که در اثر پیشرفت چشمگیر دانش پزشکی ظهور یافته و مسائل حقوقی فراوانی را مطرح نموده؛ فرایند پیوند اعضا می باشد که امید درمان برای بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی عضو محسوب می گردد؛ به جهت افزایش کمی و پیشرفت های کیفی پیوند عضو، قانون گذار ایران در سال 1379 خورشیدی، نسبت به وضع قانون پیوند اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آن ها مسلم است؛ همچنین آیین نامه ی اجرایی آن، اقدام نموده است.

فارغ از موضوع اهدا و با وجود شیوع معامله های معوض غیر رسمی میان اعطا کنندگان و دریافت کنندگان اعضای بدن انسان، تاکنون ماهیت قراردادهای مذکور مورد توجه مقنن قرار نگرفته است. در اینکه می توان برای انتقال عضو از قالب عقد بیع استفاده نمود؛ بین علمای حقوق اختلاف نظر وجود دارد؛ لذا ضمن تبیین ماهیت حقوقی آن، به بحث وضعیت حقوقی چنین معامله ای ورود می یابیم تا درستی و اعتبار آن، با عنایت به شروط اساسی صحت معامله ها استنباط گردد.

همچنین برای توجیه خرید و فروش عضو، ضرورت دارد شناخت نوع رابطه ی حقوقی انسان با اعضای بدنش را تحلیل نمود؛ یکی دیگر از موضوع های چالشی در این رابطه، بحث پیوند عضو به اتباع بیگانه می باشد که تا قبل از مصوبه ی شورای عالی پیوند اعضا در سال 1393 خورشیدی، محدودیت بارزی وجود نداشت؛ اما با ابلاغ مصوبه ی مذکور، پیوند عضو فرد ایرانی به تبعه ی بیگانه در بیمارستان های ایران ممنوع گشت.

تحت چنین وضعیتی، در ازای نجات جان بیمار غیر ایرانی به عنوان یک انسان، مرگ وی را در پی خواهد داشت که خود آشکارا معارض با قواعد مسلم شریعت اسلام و وجدان انسانی می باشد.

لذا با فرض مطلوب نهایی بر حفظ کرامت شهروند ایرانی، ممنوعیت مزبور غیر قابل دفاع و توجیه می باشد؛ این در حالی است که به موجب مقررات کشور آمریکا، چنین عملی منع قانونی ندارد؛ بی گمان هیچ فقیهی، در صورتی که معطی عضو در معرض هلاکت قرار گیرد؛ پیوند عضو را جایز نمی شمارد؛ هرچند شخص معطی، راضی بوده و برای حفظ حیات ستاننده ی عضو نیز ضروری باشد.

کتاب وضعیت حقوقی پیوند اعضاء به پرسش هایی از قبیل: چه قالب حقوقی برای واگذاری اعضای بدن، به منظور پیوند عضو، مناسب تر است؟ وضعیت حقوقی معامله ی اعضای بدن در حقوق ایران، چیست؟ حق انسان یا ورثه ی وی بر اعضای خود، در چه قالبی قابل تحلیل است؟ و... پاسخ می دهد.

در بخشی از کتاب وضعیت حقوقی پیوند اعضاء می خوانیم:

در قوانین و مقررات مربوط به پیوند که شاید بتوان آن ها را نزدیک ترین مقررات خاص به بحث معامله ی اعضا دانست؛ قرینه و دلالتی صریح یا ضمنی بر ممنوعیت معامله ی اعضای بدن، به چشم نمی خورد؛ حتی می توان ادعا نمود که قانون گذار، در مقام بیان نحوه ی انتخاب اعضا بوده است و این امکان را داشته که با وضع قیودی، انتقال اعضا را محدود به موارد حصری مصرح، نظیر اهدا یا وصیت بنماید؛ عدم تصریح به این ممنوعیت را شاید بتوان امضای ضمنی معامله های اعضای بدن دانست؛ دست کم، سکوت قانون گذار در این مورد موجب می گردد؛ مانعی جدی در این دسته از قوانین، برای موضوع بحث یافت نشود و ما را ملزم به دریافت حکم موضوع، در قواعد کلی معامله ها نماید.

موضوع معامله ی اعضای بدن، از دید قوانین و مقررات جزایی نیز جرم انگاری نشده است؛ دو دسته از مواد قوانین جزایی را می توان به بحث معامله های اعضای بدن مرتبط دانست؛ دسته ی اول، برخی از مواد قانونی را شامل می گردد که معامله ها و پرداخت پول در قبال بعضی کالاها و اموال را به عللی چون حرمت شرعی یا وجود مضرات فردی و اجتماعی، ممنوع نموده و ارتکاب آن ها را با مجازات همراه ساخته است.

جرم انگاری معامله ی آلات و ادوات قمار، مواد مخدر و... از آن جمله است که در میان این مواد، نشانه و ذکری از معامله ی اعضای بدن، به چشم نمی خورد؛ گروه دیگر، مواردی در خصوص نحوه ی مواجه ی پزشکان، با سلامت و حیات بیماران می باشد که به عنوان یکی از توابع معامله ی اعضای بدن، می تواند مورد توجه قرار گیرد؛ از مطالعه ی این دسته از مواد نیز نمی توان حکم به ممنوعیت معامله ی اعضای بدن داد؛ چرا که مقصود اصلی قانونگذار از وضع این مواد، جلوگیری از تعدی به سلامت و حیات انسان بوده است؛

 چنانچه پزشک، نظامات و مقررات صنفی و قانونی خود را در انتقال عضو انجام دهد؛ معامله ی اعضای بدن، در عمل از شمول احکام مربوطه، خارج خواهد شد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 154

کنگره : KF3827‭‬ ‭/پ9‭م3 1397‬‬

دیویی : 344/7304194

کتابشناسی ملی : 5516737

شابک : 978-622-6055-97-0

سال نشر : 1397

نظرات