کتاب شرح شیدایی

گزیده اشعار دفاع مقدس شهرستان آباده

3 از 1 نظر

ناشر: صریر

گردآورنده: ژیلا نظری

کتاب الکترونیکی شرح شیدایی

حجم دانلود: 662.8 کیلو بایت
صفحات کتاب : 158

معرفی کتاب شرح شیدایی 

گزیده اشعار دفاع مقدس شهرستان آباده

 کتاب "شرح شیدایی" گزیده اشعار دفاع مقدس شهرستان آباده است که به کوشش خانم ژیلا نظری گردآوری شده. و اینک در گذر زمان تلالو این حماسه سرایی را در آینه‌ی هنر بازماندگان به تماشا نشسته‌ایم شاید شاهنامه‌ی این افتخار آفرینی در تنوع قاب های تعدد و تکرار، زبان به زبان، سینه به سینه و نسل در نسل به زیور تبع هنرمندان، جلوه‌ای تازه بیابد و در قاب چشم نشیند که چشم جان باید دیدن این حجم از زیبایی را.

اول؛ بارها شنیدیم که زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست. در ادامه نیز آمده است که عظمت و تأثیرگذاری فعالیت های پساکربلایی امام سجاد (ع) و حضرت زینب کبری (س) ذره‌ای کمتر از عظمت به شهادت رسیدن شهدای دشت نینوا نبوده است.

دوم؛آن ها که روزگاری هر چند اندک در جهان شعر نفس زده باشند یا با اهل شعر دمخور بوده باشند، این گزاره را با تمام وجود باور دارند، که سرودن بیتی در مدح شهدا، چه منظورمان شهدای غزوه بدر باشند، چه شهدای جنگ تحمیلی رژیم بعث علیه جمهوری اسلامی و هر آنچه نبرد و رویارویی حق و باطل قبل از آن ها و بعد از آن ها بوده باشد، به همین سادگی نیست که عده ای عود بسوزانند و در اتاقی نیمه تار بنشینند و با دود و عود غزل های عاشقانه بسرایند و در محافل شان به‌به و چه‌چه بگیرند؛ سرودن از چنان مقام های معنوی که درک آن ها از توان ما خارج است، مراحل و ملزوماتی دارد در جهت سلوک. شعر که هیچ، برای هر بیتی که بخواهد از شهید بگوید، از غصه‌ی مادر شهید بگوید، یا از مظلومیت آل الله سخن بگوید، دیگر صرفاً کلامی نیست موزون و مخیل و مقفی، کلامی ست سرشار از معنویت و نورانیت.

گزیده کتاب شرح شیدایی

آغاز خنده ها مجسم نیامدی

میخواستم که بگذرم از غم نیامدی


تا بشکند طلسم نگاهم زصد غبار

یک لحظه، یک دقیقه و یک دم نیامدی


آیا دوباره میوه ممنوعه چیده ام

یا اینکه با دلایل مبهم نیامدی؟


در دام تارهای گنه مانده ایم و باز

ای منجی تکامل عالم نیامدی


آیا برای آمدنت در جهان کسی

برداشت، لحظه ای، قدمی کم نیامدی؟


آقا، غریب و خسته و تنها نشسته ای

انگار گشته قحطی آدم نیامدی


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب شرح شیدایی

مشخصات کتاب شرح شیدایی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 158

کنگره : ‫‭PIR4190

دیویی : 8‮فا‬1/6208

کتابشناسی ملی : 7326685

شابک : 978-600-331-823-6

سال نشر : 1399

نظرات درباره کتاب شرح شیدایی