کتاب مسجد رهبر

تاریخ شفاهی مسجد کرامت

3 از 1 نظر

کتاب چاپی مسجد رهبر

صفحات کتاب : 543

معرفی کتاب مسجد رهبر

تحقیق و مصاحبه های کتاب مسجد رهبر که از سال 1388 شروع شده اند، به ترتیب توسط حسن سلطانی، سید محمد امیر احمدی طباطبایی و احمد عسگری انجام شده اند و طی این مدت با بیش از 70 تَن از مرتبطان مسجد کرامت مصاحبه صورت گرفته و هزاران سند مطالعه شده است.

علاوه بر 4 فصل کتاب مسجد رهبر که زمینه های شکل گیری و فعالیت های مسجد کرامت را بررسی و تبیین می کند، تصاویر، اسناد و اَعلام نیز در سه فصل، ضمیمه کتاب شده است و در مجموع، می توان کتاب مسجد رهبر را اثری در حوزه «مسجد نگاری» معرفی کرد. کتاب مسجد رهبر که اولین اثر انتشارات راه یار در رده تاریخ شفاهی «مساجد انقلاب» است.

گزیده کتاب مسجد رهبر 

«نسبت انقلاب اسلامی با مسجد اما، به تمام معنا ویژه و منحصر به فرد است. مسجد در انقلاب ایران هم رسانه است، هم مرکز تربیت نیرو، هم نهاد سازمان دهنده اجتماعی و هم محور بسیج سیاسی. هم محل اخذ رأی در انتخابات است و هم پاتوق اعزام به جبهه جنگ. خدمات متقابل مسجد و انقلاب در ایران، فهرست مفصلی دارد که حتی گزارش آن هم در یک کتاب نمی گنجد. مطالعات صورت گرفته درباره نهاد مسجد در ایران و خصوصا در دوران انقلاب اسلامی، بسیار کمتر از آن چیزی است که ضرورت و ظرفیت داشته است.

«مسجد رهبر»، گزارشی است از شکل گیری و فعالیت های «مسجد کرامت» مشهد، در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع). این مسجد را که بعدها امام جماعتش، رهبر انقلاب اسلامی شد، می توان از جهات گوناگون نمونه ای ممتاز از الگوی فعالیت مسجدی در منظومه معرفتی آرمانی اسلام ناب معرفی کرد. «مسجد رهبر»، از یک سو این الگو را توضیح می دهد و از دیگر سو، مسیر رشد مشهد انقلابی را از چند دهه پیش از انقلاب اسلامی روشن می کند؛ مسیری که در آن، برخی دشواری ها و پیچیدگی های آمیختن سنت و روشن فکری، توده و نخبگان، دینداری و مبارزه آشکار شده است.»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب مسجد رهبر

مشخصات کتاب مسجد رهبر

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : مساجد انقلاب

صفحات کتاب : 543

کنگره : ‏‫‭DSR169‏‫‬‭3‏‫‭/‮الف‬8م5 1398

دیویی : ‏‫‭955/0844092

کتابشناسی ملی : 5617204

شابک : 978-622-6689-02-1

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب مسجد رهبر