کتاب حقوق و مسئولیت های متولی وقف

در فقه امامیه و حقوق ایران و مصر

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی حقوق و مسئولیت های متولی وقف

حجم دانلود: 728.8 کیلو بایت
صفحات کتاب : 180

معرفی کتاب حقوق و مسئولیت های متولی وقف

در کتاب حقوق و مسئولیت های متولی وقف به بررسی وقت پرداخته شده است. وقف، سنتی پسندیده و اسلامی است و به فرمودۀ مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(حفظه الله): «یکی از کارسازترین و سالم ترین شیوه هایی است که تمکن مالی را به صورت احسانی ماندگار، در خدمت نیازهای جامعه قرار می دهد». 

در جمهوری اسلامی ایران موقوفه های فراوانی وجود دارد که در ترویج شعائر اسلامی، مؤسسات علمی و فرهنگی، ایجاد و گسترش نهادهای مذهبی و تأسیس اماکنی مانند مساجد، مدارس، بیمارستان ها نقش اساسی دارد.

امروزه موقوفات در ایران به دو صورت اداره می شوند. سازمان اوقاف بسیاری از موقوفات را که مشهور به موقوفات متصرفی اند، اداره می کند و عوایدشان را طبق وقف نامه ها مصرف می کند. موقوفاتِ بدون وقف نامه نیز طبق قانون، مصرف می شوند.

دسته ای دیگر از موقوفات که غیرمتصرفی اند و بیش از یک چهارم موقوفاتِ شناسایی شده را دربردارند، به وسیلۀ متولیانشان که واقف آنان را تعیین کرده، اداره می شوند و عوایدشان طبق مفاد وقف نامه ها هزینه می شود.

بسیاری از موقوفات نیز غصب شده اند که سازمان اوقاف و دیگر مراجع ذی صلاح به تحقیق و شناسایی آن ها اشتغال دارند و شمار زیادی از آن ها کشف و به وقفیت بازگردانده شده اند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب حقوق و مسئولیت های متولی وقف

مشخصات کتاب حقوق و مسئولیت های متولی وقف

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 180

کنگره : BP193/2

دیویی : 297/372

کتابشناسی ملی : 6174830

شابک : 978-600-704448-3

سال نشر : 1399

نظرات درباره کتاب حقوق و مسئولیت های متولی وقف