کتاب ایلام میانه

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 4.7 مگا بایت
صفحات کتاب : 116

خلاصه کتاب ایلام میانه

ایلام میانه 

 کتاب ایلام میانه (کنکاشی بر نشانه های شکوفایی و علل گمنامی تمدنی پیشرفته)، تالیف محمدنقی گرمه ای و امیرحسین ممتازی، کنکاشی است بر نشانه های شکوفایی و علل گمنامی تمدنی پیشرفته در دوران ایران باستان و آغاز شکل گیری تمدن در فلات ایران.

در مورد تمدن ایلام هرچه به سمت عقب تر گام می گذاریم و از ایلام جدید دور می شویم، افق های دیدمان رو به تاریکی می گراید و پژوهشگر را از ادامه راه منصرف می سازد. 

برای روشن شدن این مبحث، بایستی برنامه ای ویژه تعریف کرد و سیری معکوس را پیمود، یعنی کار خود را از انتها و سقوط این تمدن شروع کنیم و همزمان با اشیای کشف شده از کاوش ها، حدسیات و فرضیه های ممکن را به همراه اطلاعات پیشین کسب شده درباره این تمدن، به نتیجه هایی سودمند برسانیم. بدین گونه قادر خواهیم بود تا به ابتدای کار که همان اختراع خط و آغاز تاریخ است نزدیک شویم.

کتاب ایلام میانه، بیشتر به موضوع ایلام میانه از زمان تشکیل تا سقوط این حکومت پرداخته است. جغرافیا، عوامل فرهنگی، سیاسی، قانون و حکومت داری، زبان و خط، نژاد، باورها، معماری و سایر مظاهر هنری این تمدن مورد کنکاش قرار گرفته و در پایان نمونه هایی از مظاهر هنری پیشرفته آنان آورده شده است.

هر چند تاکنون با کاوش های انجام شده درباره این تمدن، اطلاعاتی به دست آمده، اما از جایگاه آن در میان دیگر حکومت های ایران باستان کمتر گفته شده است؛ شاید یکی از دلایل گمنامی این حکومت، استفاده از خط ایلام قدیم باشد که تاکنون رمز گشایی نشده و تنها حدس هایی در مورد نشانه های آن زده شده است. این امر مشکلات کار را بیشتر نموده، گمانه زنی را افزایش داده و در نتیجه مورخ و دانش پژوه را در رسیدن به اطلاعات درست بیش از پیش سردرگم می سازد.

در کتاب ایلام میانه (کنکاشی بر نشانه های شکوفایی و علل گمنامی تمدنی پیشرفته)، به یکی از بزرگ ترین تمدن های ایران زمین پرداخته سده است. ایلام نامی است که می توان گفت سده گذشته از آن خبر چندانی نداشته و به کمک تورات و نیز کاوش های باستان شناسی، از خاک سر برآورده و تا اندازه ای در اذهان مردم ایران زمین جای خوش کرده است. گرچه ایلام را یکی از سه رأس مثلت تمدن در دنیای باستان می دانیم، اما کمتر مطلبی درباره آن گفته شده است؛ گواه این سخن تالیف بعضی نویسندگان در نگارش تاریخ ایران باستان است که تنها صفحاتی چند از کتاب خود را به این مهم اختصاص داده و یا بکلی از آن گذر کرده اند.

در قسمت پایانی کتاب ایلام میانه، به عکس های مرتبط با تمدن ایلام اختصاص داده شده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 116

کنگره : ‏‫‬‮‭DSR184‏‫‭/گ4‭‮الف‬9 1395

دیویی : ‏‫‬‮‭‭955/0122‬

کتابشناسی ملی : 4451293

شابک : 978-600-8415-60-2

سال نشر : 1395

نظرات