کتاب ماجراهای هاکلبری فین

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 359

خلاصه کتاب ماجراهای هاکلبری فین

معرفی کتاب ماجراهای هاکلبری فین

کتاب ماجراهای هاکلبری فین رمانی اثر مارک تواین است که در سال ۱۸۸۴ برای اولین بار چاپ شد. این کتاب در پی رمان تام سایر منتشر شد. هاکلبری فین نوجوانی است که از پدری الکلی متولد می شود. و بعد از چند سال، پدرش گم می شود بعد او با تام سایر دوست می شود. او را به دست فردی به نام بیوه می سپارد.

و همراه با خواهرش دوشیزه واتسون زندگی می کند که یک برده سیاه به اسم جیم دارد. پدرِ هاکلبری فین بالاخره به روستایشان می آید و هاک را به کلبه ای وسط جنگل می بَرَد. هاک پس از چند روز از آنجا فرار می کند و…

مارک تواین یکی از معروف ترین نویسندگان آمریکایی در کتاب ماجراهای هاکلبری فین، داستان پسر بچه ای را روایت می کند که سعی دارد تا برده ای فراری را به رهایی از اسارت برساند.

موضوع کتاب ماجراهای هاکلبری فین چیست؟

هاکلبری پسر بچه ای شیطان است که بیوه ای به اسم داگلاس او را به فرزند خواندگی برگزیده و به مدرسه می فرستد. هاک که تازه به درس خواندن و تحصیل علاقمند شده از پیدا شدن سر و کله ی پدر بی قید و بند و منفعت طلبش مضطرب است. چرا که پدر هاک همیشه دردسر ساز است.

کتاب ماجراهای هاکلبری فین (Adventures of Huckleberry Finn) در حقیقت جدال هاک با وجدانش است که در طول قصه سبب اتفاقات مختلفی می شود. او بی سر و پا و کم سواد بوده و در همه ی دوران زندگی اش به او آموخته اند که سیاهان انسان هایی فرومایه و درجه دو هستند. در واقع داستان هول محور همین تفکر متمرکز است. اما در نهایت هاک که در طول زندگی اش هیچ دوست واقعی نداشته، درمی یابد که نژاد و رنگ پوست نمی تواند سبب برتری و کمال افراد شود برای همین مردی سیاه پوست نزدیک ترین و بهترین دوست او شده و ماحصل این دوستی ماجراها و اتفاقات جذابی است که برای این دو شکل می گیرد.

در این کتاب مارک تواین (Mark Twain) با استفاده از دیالوگ های جذاب و پیچیده تبحر نویسندگی اش را به خوبی به رخ می کشد. همچنین لازم به ذکر است با وجود این که به غیر از تکرار یک شخصیت، وقایع به هم مرتبط نیستند اما این داستان در حقیقت جلد دوم کتاب ماجراهای تام سایر به شمار می آید.

مارک تواین را بیشتر بشناسیم:

مارک تواین در سال 1835 هم زمان با پیدایش ستاره دنباله دار هالی دیده به جهان گشود و همانگونه که خودش پیش بینی کرده بود با پیدایش دوباره این ستاره در سال 1910 دار فانی را وداع گفت. نخستین اثر او با عنوان «وزغ جهنده معروف ناحیه کالاوراس» سبب شهرتی غیرمنتظره برایش شد و باعث شد تا راه داستان نویسی را جدی تر ادامه دهد.

مارک با دو اثر «تام سایر» و «هاکلبری فین» به نویسنده ای جهانی مبدل شد و در سراسر دنیا شهرتی جهانی یافت.

گزیده کتاب ماجراهای هاکلبری فین 

سرم رو از پشت پرده بیرون آوردم و دیدم که یه سوراخ توی تشک درست کردن و پول رو گذاشتن اونجا و از اتاق بیرون رفتن. صبر کردم تا تعداد بیشتری از پله ها رو پایین برن و بعدش پول رو برداشتم و سریع رفتم توی اتاقم و به این فکر کردم که کجا قایمش کنم که دوک و پادشاه پیداش نکنن.

آخر شب تصمیم گرفتم پول رو ببرم و یه جایی بیرون از خونه قایمش کنم که صدایی رو شنیدم. صدا داشت نزدیک و نزدیک تر می شد. باید سریع فکری می کردم. حالا چی کار کنم؟ پول رو توی تابوت پیتر گذاشتم و خودم هم سریع فرار کردم.

اون شب اصلاً نتونستم بخوابم و همه ش به این فکر بودم که چجوری می تونم پول رو از خونه بیرون ببرم. صبح وقتی به طبقه ی پایین رفتم، مردم دور تابوت جمع شده بودن و یکی هم اومده بود که کار کفن و دفن رو انجام بده؛ ولی وقتی رسیدم، در تابوت رو بست. حتی جرئت نمی کردم تا درش رو باز کنم که ببینم هنوز پول توی تابوت هست یا نه. مراسم خاکسپاری به خوبی برگزار شد؛ ولی خیلی طولانی بود. پادشاه هم چند تا جمله چرت وپرت درباره ی اینکه چقدر برادرش پیتر رو دوست داشته، حرف زد و همه گریه کردن. بعد قبل از اینکه بفهمم، همون مردی که واسه کارای کفن و دفن اومده بود، می خواست در تابوت رو مهر و موم کنه.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 359

کنگره : ‭PS1678 ‬

دیویی : ‭813/4‬

کتابشناسی ملی : 6181671

شابک : 978-964-00-1318-2

سال نشر : 1398

نظرات