کتاب ارتباط تکوین و تشریع

در حوزه علم، فقه و اصول

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 842.0 کیلو بایت
صفحات کتاب : 262

خلاصه کتاب ارتباط تکوین و تشریع

معرفی کتاب ارتباط تکوین و تشریع

در حوزه علم، فقه و اصول

با سپری شدن دوران حضور امام معصوم در بین مردم نیاز به اجتهاد و استنباط در میان علمای شیعه پر رنگ تر شد زیرا اگر چه در عصر ائمة معصومین سلام الله علیهم اجمعین باب اجتهاد و تفقه در دین باز بود لیکن بخاطر وجود امامان معصوم علما و مردم خود را به نوعی، مستغنی از اجتهاد و استنباط می دیدند.

لذا با احساس نیاز به اجتهاد در دوران غیبت به مرور زمان اجتهاد و استنباط رواج بیشتری یافت. از این رو بزرگانی از علمای شیعه مثل شیخ طوسی برای جلوگیری از انحراف در مسیر اجتهاد بر خود لازم دانستند که چهار چوب و قواعد و ضوابطی برای اجتهاد صحیح تدوین کنند تا فقیه در مقام استنباط از مسیر صحیح منحرف نشود. به همین خاطر دانشی به نام اصول فقه تدوین شد.

علمای بعد هم مسائل و مباحثی بر آن افزودند تا زمان حاضر که اصول فقه به صورت یک دانش مفصل و استدلالی با بحث های فراوان، همواره در عرصه فقاهت و اجتهاد مورد بحث و تدریس قرار می گیرد.

اصول فقه همان طور که از اسمش پیداست اصل و پایه های فقه را گویند، به عبارت دیگر دلایلی که فقیه از آن ها در مقام استنباط کمک می گیرد.

 برای به دست آوردن حکم شرعی را اصول فقه می نامیم. البته این گونه نیست که تمام مباحث اضافه شده به اصول و هم چنین استدلال های مطرح شده در خلال برخی از مسائل و مباحث اصولی خالی از اشکال بوده باشد، بلکه ما محتاج به یک آسیب شناسی در این زمینه هستیم.

ما معتقدیم در کنار مزایای فراوانی که علم اصول در دوران تطور به خود یافته است، گاهی در برخی از مسائل و استدلال های مطرح شده، آسیب هایی نیز در علم اصول وارد گشته است، البته فقه هم بی نصیب از این آسیب ها نبوده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 262

کنگره : BP159/8‏‫‭/س4‮الف‬4 1397

دیویی : 297/312

کتابشناسی ملی : 5417847

شابک : 978-622-99928-3-8

سال نشر : 1397

نظرات