کتاب ماجرا هنوز تمام نشده

3 از 1 نظر

کتاب چاپی ماجرا هنوز تمام نشده

صفحات کتاب : 168

معرفی مجموعه کتاب سرگذشت استعمار

مهدی میرکیایی در مجموعه 15 جلدی سرگذشت استعمار به بیان تاریخ مستند استعمار می پردازد. روان بودن روایت یکی از نقاط قوت مجموعه است. میرکیایی تلاش کرده با زبان ساده مخاطب را با فرایند تاریخی ۳۰۰ ساله استعمار آشنا سازد و سعی کرده با مفاهیم داستان چالش ایجاد کند. این مجموعه اثری مطلوب برای نوجوانان و حتی بزرگسالان است.

گزیده کتاب ماجرا هنوز تمام نشده

مردی که در ایستگاه قطاری در فلسطین روی بار و بُن هاش نشسته بود و انتظارمی کشید زمانی پادشاه سوریه بود. او منتظر مأموری انگلیسی بود تا او را برای رسیدن به تاج و تخت تازه آماده کند. این پادشاه آواره «فیصل » نام داشت. جنگ جهانی اول همه چیز را در امپراتوری عثمانی تغییر داد.


این امپراتوری همراه آلمان رو در روی انگلستان و فرانسه و روسیه ایستاد. انگلیسی ها به عرب هایی که عثمانی بر آن ها حکومت می کرد قول دادند که ا گر علیه عثمانی قیام کنند پس از جنگ، از استقلال آن ها حمایت خواهند کرد. این عرب ها در سرزمین بزرگی از یمن و عربستان تا سوریه و لبنان و عراق زندگی می کردند. انگلیسی ها به سراغ شریف مکه که حاکم حجاز بود، رفتند.


حجاز، بخش بزرگی از کشوری است که امروز عربستان سعودی نام دارد. انگلیسی ها به شریف مکه قول دادند اگر علیه عثمانی قیام کند، پس از جنگ حکومت کشورهای عربی را به پسران او خواهند سپرد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب ماجرا هنوز تمام نشده

مشخصات کتاب ماجرا هنوز تمام نشده

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : سرگذشت استعمار

صفحات کتاب : 168

کنگره : ‫‬‭D23‏

دیویی : ‏‫‭[ج] 909‬

کتابشناسی ملی : 6039287

شابک : 978-600-032765-1

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب ماجرا هنوز تمام نشده