کتاب فارغ التحصیلان زندان

3 از 1 نظر

کتاب چاپی فارغ التحصیلان زندان

صفحات کتاب : 152

معرفی مجموعه کتاب سرگذشت استعمار

مهدی میرکیایی در مجموعه 15 جلدی سرگذشت استعمار به بیان تاریخ مستند استعمار می پردازد. روان بودن روایت یکی از نقاط قوت مجموعه است. میرکیایی تلاش کرده با زبان ساده مخاطب را با فرایند تاریخی ۳۰۰ ساله استعمار آشنا سازد و سعی کرده با مفاهیم داستان چالش ایجاد کند. این مجموعه اثری مطلوب برای نوجوانان و حتی بزرگسالان است.

گزیده کتاب فارغ التحصیلان زندان

هنری استنلی، زمانی برای روزنامۀنیویورک هرالد امریکا خبر تهیه می کرد. او هیجان انگیزترین اخبار و ماجراها را از آفریقا برای دفتر روزنامه می فرستاد؛ اما چند سالی بود که روزنامه نگاری را کنار گذاشته بود و شغل جدیدی پیدا کرده بود. پادشاه بلژیک، لئوپولد دوم، در سال 1879 میلادی استنلی را استخدام کرد تا سرزمین کنگو در قلب آفریقا را برای او خریداری کند. استنلی راهی کنگو شد و شروع به معامله با سران قبایل آنجا کرد.

او به رئیس قبیله ها هدیه هایی مانند کلاه، کت های روشن، دستمال کاغذی و شیشه های نوشیدنی می داد و از آن ها می خواست برگه هایی را امضا کنند. در این برگه ها قراردادی نوشته شده بود که رئیس قبیله، طبق آن، زمین ها و جنگل های اطراف را به استنلی می فروخت. خرید زمین توسط استنلی برای آفریقایی ها عجیب و خنده دار بود. چون آن ها به صورت همگانی و اشتراکی از زمین و جنگل استفاده می کردند و معنی مالکیت شخصی زمین را نمی فهمیدند.

استنلی با بیش از هفتصد رئیس قبیله، قرارداد بست و مالکیت یک و نیم میلیون کیلومتر مربع را برای پادشاه بلژیک خریداری کرد. این مقدار زمین، هفت برابر مساحت کشور بلژیک بود.


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب فارغ التحصیلان زندان

مشخصات کتاب فارغ التحصیلان زندان

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : سرگذشت استعمار

صفحات کتاب : 152

کنگره : ‏‫‭PIR8223‭

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : 6216602

شابک : ‏‫‭978-600-032766-8‬‬

سال نشر : 1399

نظرات درباره کتاب فارغ التحصیلان زندان