کاهن معبد جینجا

داستان سفر ژاپن وحید یامین پور

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

35,000 تومان 21٪
27,650 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

معرفی کتاب کاهن معبد جینجا

این کتاب شرح سفرنامه وحید یامین پور به کشور آفتاب تابان «ژاپن» است.

بخشی از مقدمه کتاب:

ژاپن ناشناخته و جادویی قرن هاست به اصالت و افتخار شهره است و به خون سرخی که از خنجر شرافت سامورایی مغرور می چکد و به گل های فریبنده نقش بسته بر کیمونو که تن تسلیم و نجیب زنانش را می پوشاند و به قلب های مطیعی که بر خدایگان و وطن سجده می بَرد و به چشمان کشیده ظریفی که نمی توان به عمق آن راه یافت و به سکون و آرامشی که در نوشیدن چای سبز لانه کرده است.

ژاپن گاه خشمگین و خون ریز، گاه آرام و خندان، گاه سرد چون زمهریر قلّه فوجی و گاه می دانی قلب ژاپن چیست؟ شکوفه گرم و شاعرانه آن چنان که لافکادیو هرن آن را ستود. گیلاسی کوهی که عطرش را در آفتاب صبح می گستراند اصالت، شرف و افتخار، قرن ها چون جواهری با خنجر جنگجویان در جان معابد جینجا محافظت شد. درست همان زمان که بالزاک در باباگوری و بر شرف و اصالت فرانسوی اش گریست و تولستوی در مرگ ایوان ایلیچ ارزش های روسی اش را به خاک سپرد.

ژاپن همچنان در شعر شاعرانِ شیفته آفتاب،  رؤیای رومانتیک مردانِ ستبرسنگی بادشنه ای در پهلو و زنان نازک تراش خاموش با بادبزنی پرنقش و نگار باقی بود؛ حتی پس از گشوده شدن دروازه جهنمِ غرب بر روی این باغ اصیل شرقی که آغاز تغییر بود. تغییر تدریجی زمین و زمان، انسان و سیاره، آنچنانکه نیکوس کازانتزاکیس مرثیه اش را بر این تغییر خوانده و و بر آن گریسته: همراه با مسیحیت شان،  اروپاییان تفنگ و سفلیس و توتون و تجارت برده شان را نیز بدین سرزمین بکر بردند. تمدن غربی ریشه های خود، بازرگانان بی انصاف، دزدان دریایی فرنگ، ربایندگان زن ها و دائم الخمرها را همه جا گسترد.

  قرن ها بعد، من در جستجوی شرف و اصالت اسطوره ای سرزمین آفتاب تابان، از ایران، از قلب کهن سرزمین عرفان، هنر و ادب ره سپرده ام؛ با این آرزوی پنهان شده در تودرتوی خاطراتم که هرچه به شرق بروی، اشعه درخشان تری از خورشید بر جانت خواهد نشست.

گزیده ای از کتاب کاهن معبد جینجا

 گویی آماتراسو - الهه آفتاب تابان - واپسین کیمونوی ابریشمی را از تن سیمینش به درآورده و آن را بر آسمان خراشی در میانه توکیو آویخته، با دشنه ای اخته می آید تا سر سنت و شرافت بی وفای ژاپن را گوش تا گوش ببرد و بر گوشه ی عرش در انتهای اقیانوسی که دیگر آرام نیست، بیاویزد. آنگاه چهار زانو در معبد آساکوسا بنشیند و فریاد بزند: «آری این است جزای خیانت به هزاران سال نجابت و افتخار؛ دیگر هیچ خنجری پهلوی هیچ سامورایی مغروری را نخواهد درید. 


شما ستیزه جویی و شجاعت را فراموش خواهید کرد و آن شرم پنهان همیشگی را که در گوشه چشم های زنان نازک اندام تان گنجانده بودم. شما را مجبور خواهم کرد تا ابد با نظمی آهنین کار کنید و ثروت بیافرینید. مجازات شما این است که روزنامه بخوانید و همسران خود را عاشق نباشید. شما را از خود آزاد کرده و از راه خدایان -شن دائو- اخراج خواهم کرد. »کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

نظرات

حامد خسروجردی

وحید یامین پور، نویسنده خوش قلم کشورمان، این بار در کتاب جدید خود با عنوان کاهن معبد جینجا، داستان سفر خود را به سرزمین آفتاب روایت می کند. کاهن معبد جینجا به شیوه یک سفرنامه نوشته شده است و همین مسئله این کتاب را نسبت به آثار پیشین آقا وحید متمایز نموده است. آثاری همچون نخل و نارنج و ارتداد که در قالب رمان نگارش یافته اند و ماجرای فکر آوینی که اثری است در حوزه مطالعات فرهنگی و تمدنی که برگرفته شده از گفتار های شهید آوینی است.


اما در این کتاب نویسنده روایتگر تجربیات سفر خود به کشور ژاپن است که با نثری روان و دلنشین و گاهی همراه با طنازی های مخصوص به وحید یامین پور، مخاطب را قدم به قدم با خود همراه می کند; طوری که گویی همسفر او در این سفر پر ماجرا است.

کاهن معبد جینجا اگرچه در آغاز کار یک سفرنامه ساده به چشم می آید، اما در باطن ماجرا بیان کننده تاثیر شدید فرهنگ و تمدن غربی بر مردم سرزمینی اسرار آمیز است که برای سال های سال به عنوان نمادی از یک ملت متمدن با فرهنگی اصیل به حساب می آمدند. این اثر با نگاهی از درون به کشور ژاپن، تفاوت این کشور را با آنچه که در ذهن ها وجود دارد روشن می سازد.
کاهن معبد جینجا می تواند سر آغاز یک تغییر بزرگ در نگرش مخاطب باشد که منجر به تغییر برخورد او در مواجهه با فرهنگ غرب و روح سرمایه داری شود.

در پایان مطالعه این کتاب را به همه دوستان پیشنهاد می کنم.

1399/12/12

پاسخ