کتاب چهار فانوس

روایت های داستانی از زندگی و زمانه نواب خاص امام زمان (عج)

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 272

خلاصه کتاب چهار فانوس

معرفی کتاب چهار فانوس

«چهار فانوس» چهار داستان از گزیده زندگی نواب خاص امام عصر (عج) و روش و منش آن ها برای تدبیر شبکه ارتباطی شیعیان در خفقان جامعه وقت و حفظ و استمرار ارتباط دوستاران اهل بیت علیهم السلام با رهبر خویش است.


سازمان وکالت، شبکه ای ارتباطی متشکل از امام معصوم (ع) و عده ای از شیعیان نزدیک و وفادار به امام (ع) که تقریبا همزمان با روی کار آمدن بنی عباس (132ق.) و عصر امام صادق (ع) تأسیس، و با فرارسیدن عصر غیبت کبری و وفات علی بن محمد سمری آخرین سفیر امام عصر علیه السلام (329ق) منحل شد.


این سازمان نقش مهم و تعیین کننده ای در پیشبرد اهداف امامان معصوم علیهم السلام داشته است. ساختار و شالوده این سازمان به ظاهر برای جمع آوری و تحویل وجوه شرعی و پاسخگویی به مسائل و شبهات شیعیان به وجود آمد.


سرکوب و خفقان شدید بنی عباس و لزوم حفظ ارتباط بین امام و جامعه شیعی، باعث شکل گیری سازمان وکالت شد. سازمان وکالت شبکه ارتباطی گسترده و پیچیده بین امام و شیعیان، به واسطه عده مشخص و معدودی از یاران وفادار امام است که از زمان امام صادق علیه السلام به تدریج شکل گرفته و در عصر غیبت صغری به اوج خود رسید.


اقتضای پنهانی این جریان و آفت روزگار، اطلاعات کمی از نایبان امام زمان را به ما رسانده، ولی شرایط خاص آن عصر و جزئیات محدود تاریخی نکات بسیار ارزشمند و کاربردی در خود دارد که دستمایه «سعید تشکری» برای نگارش رمانی به نام «چهارفانوس» و با موضوع نواب حضرت شده است.


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 272

کنگره : ‏‫‭PIR7994‭

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : 6122071

شابک : ‏‫‭978-964-973643-3

سال نشر : 1399

نظرات