کتاب کاری را بکن که دوست داری

و دروغ های دیگر درباره موفقیت و خوشبختی

3 از 1 نظر

کتاب چاپی کاری را بکن که دوست داری

صفحات کتاب : 176

معرفی کتاب کاری را بکن که دوست داری

کتاب کاری بکن که دوستش داری در ظاهر نصیحتی روحیه‌بخش است که ما را ترغیب
می‌کند تصمیم بگیریم از انجام دادن چه کاری بیشترین لذت را می‌بریم و سپس
آن فعالیت را به طرحی درآمدزا تبدیل کنیم. این شعار باعث می‌شود تا تمرکز
ما بر خودمان و بر شادی فردی‌مان بماند. اما چرا باید لذتمان برای سود
باشد؟ مخاطب این حکم کیست؟ چه کسی مخاطب آن نیست؟ میا توکومیتسو، مؤلف کتاب کاری را بکن که دوست داری به این همه شادی و حسّ خوب به دیدۀ تردید
می‌نگرد. 

از نظر بسیاری از ما کار ایدئال کاری است که از آن لذت ببریم و درآمد کسب کنیم؛ و البته پیامبران موفقیت و کامیابی نیز همیشه گفته اند که موفقیت باید از درون ما زاده شود، از پیدا کردن کاری که به آن عشق می ورزیم: وقتی می شود «کار رؤیایی مان» را انجام دهیم و از این راه ثروتمند هم شویم، دیگر چرا باید به وام سی ساله با سود ثابت تن دهیم؟ اما میا توکومیتسو، برخلاف این تصویر از «کار با عشق»، نشان می دهد که امروزه شکافی عمیق میان آن خیال پردازی های عوامانه و واقعیت طاقت فرسای کار وجود دارد؛ کارگران کار بیشتری می کنند و دستمزد کمتری می گیرند.

توکومیتسو می گوید وقت آن رسیده که شعار «کاری را بکن که دوست داری» را کنار بگذاریم: باید نشان دهیم که این شعار چگونه همیشه به سود کارفرمایان بوده است و چطور ما با رضایت کامل تن به این بهره کشی داده ایم؛ این نخستین قدم برای رسیدن به کار ایدئال است.


کاری را بکن که دوستش داری در ظاهر نصیحتی روحیه بخش است که ما را ترغیب می کند تصمیم بگیریم از انجام دادن چه کاری بیشترین لذت را می بریم و سپس آن فعالیت را به طرحی درآمدزا تبدیل کنیم. این شعار باعث می شود تا تمرکز ما بر خودمان و بر شادی فردی مان بماند. اما چرا باید لذتمان برای سود باشد؟ مخاطب این حکم کیست؟ چه کسی مخاطب آن نیست؟

گزیده کتاب کاری را بکن که دوست داری

خیانت اولیه « کاری را بکن که دوست داری » در همین جا نهفته است، یعنی ترغیب « به انجام دادنی» که، به شکلی دروغین، دمکراتیک است و به نظر می رسد، به شکلی برابر، می توان برای همگان تجویزش کرد. شاید هر کس بتواند کاری را انجام دهد که دوست دارد، اما تنها ثروتمندان هستند که می توانند بدون رفتن زیر بار بدهی از پس انجام آن برآیند.

این راهکارها، حتی در زمان فراوانی نیز، مسئله ساز و غیرعادلانه اند. آنچه آن ها را خانمان برانداز می سازد دقیقاً این است که دانشجویان مشتاق و مقروض بابت چیزی پول پرداخت می کنند که بر باد رفته است، یعنی بابت شغلی حرفه ای، با حقوقی چاق و چله که از عهده بدهی هایشان برآید. در طول دهه گذشته، دستمزد کارکنانِ بین ۲۵ تا ۳۴ سال با مدرک لیسانس درواقع ۱۵ درصد سقوط کرده، و این در حالی است که مجموع بدهی دانشجویان ۲۴ درصد افزایش یافته است۲۵. وانگهی، تازه فارغ التحصیلان به راحتی هم نمی توانند کار باحقوق پیدا کنند.

کارآموزی بدون حقوق به چشم انداز مشاغل حرفه ای رسوخ کرده، دستمزدها را پایین آورده و موانع شغلی بیشتری در عرصه هایی همچون رسانه، هنر و سیاست گذاری دولتی ( هرچند تنها محدود به حوزه های مذکور نیست ) ایجاد کرده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب کاری را بکن که دوست داری

مشخصات کتاب کاری را بکن که دوست داری

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 176

کنگره : ‏‫‬‮‭HD6955

دیویی : ‏‫‬‮‭650/1

کتابشناسی ملی : 5942312

شابک : 978-600-8091-69-1

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب کاری را بکن که دوست داری