کتاب شب ستاره و گیسو

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 1.7 مگا بایت
صفحات کتاب : 56

خلاصه کتاب شب ستاره و گیسو

معرفی کتاب شب ستاره و گیسو

مجموعه «شب ستاره و گیسو» دارای ۳۷ قطعه شعر و شامل 28 غزل، 2 چهارپاره، 3 شعر سپید و 4 نیمایی با مضامینی عاشقانه و مذهبی است. عنوان کتاب از بیتی از غزلی عاشقانه با عنوان «برای صدایت» گرفته شده است: «شبی برای صدایت ترانه می خوانم شب ستاره و آیینه و گل و گیسو» مجموعه با غزلی تحت عنوان «جای پا» و با این مطلع آغاز می شود: «باز با دل گرفته در هوای تو شعر تازه ای سروده ام برای تو»

«با نام تو»، «مرهم»، «غریبانه»، «احساس بارانی»، «چشم های خیس»، «نیلوفرانه» و «در عطر شببوها» عناوین بعضی از شعرهای این مجموعه هستند.

بخش قابل توجهی از این مجموعه شعرهای مذهبی انسیه موسویان هستند. چهارپاره «قامت بلند شکیبایی» در مدح و ثنای بانوی حماسه ساز کربلا حضرت زینب (س) سروده شده است. «بهار باور» به آستان مقدس حضرت زهرا (س) پیشکش شده است. در حال و هوای زیارت امام رضا(ع) نیز چهارپاره «اجابت» زینت این مجموعه شعر است.

انسیه موسویان در گفت وگویی عنوان کرده است: «شعرهای من لطیف، ساده و صمیمی و به دور از هرگونه ابهام و پیچیدگی سروده شده اند؛ شاید چون خودم آدم پیچیده ای نیستم.» این کاملترین و موجزترین تعریفی است که می توان آن را برای شعرهای مجموعه «شب ستاره و گیسو» به کار برد و البته خود شاعر این کار را انجام داده است.

هم شعرهای عاشقانه و هم شعرهای آیینی این مجموعه همه آرام، لطیف، ساده و صمیمی هستند با زبانی شسته رفته و بدون مشکل. این خصیصه البته تا حدودی به خاستگاه شعر او که خراسان است، برمی گردد.

برجستگی شعرهای انسیه موسویان در عاطفه سرشار، شفاف و البته محجوب اوست. عاطفه ای که از حس زنانه شاعر و دلتنگی های او نشأت می گیرد و به گونه ای لطیف، آرام و محجوب در کلمات و تعبیرات او جاری می شود و هر دو بعد معشوقگی و مادرانگی یک هویت مؤنث را بروز می دهد.

زنانگی ای که در جان و روان شعرهای این شاعر است نه در تظاهرهای کلمات و ترکیباتی که بعضی مدعیان فمینیسم به گونه ای نازل و اروتیکوار آن ها را بر پرچم میکنند و سمبل و نماینده زنانه سرایی معرفی اش می کنند:

«دلتنگم آنچنان که غریبانه اشک ریخت

دریا به روزگارم و باران به حال من

ای علت لطیف تغزل! کمی بخند

تا بشکفد ترانه به لب های کال من»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : شعر امروز

صفحات کتاب : 56

کنگره : ‏‫PIR8223‭‬ ‭/و548266‏‫‬‭ش2 1386

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬1/62‬‏‬

کتابشناسی ملی : ‏‫‬‭م85-37674

شابک : 978-964-506-302-1‬‏‬

سال نشر : 1386

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات